Minister zdravotníctva Krajčí: Rozmyslite si, s kým chcete sviatkovať!

Zákaz vychádzania sa začne v sobotu 19. decembra. Na dnešnej tlačovej besede po rokovaní vlády to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Dodal, že zákaz vychádzania bude mať množstvo výnimiek. Zatvorené budú všetky obchody s výnimkou nevyhnutných. Podpredseda vlády Štefan Holý (Sme rodina) uviedol, že opatrenia boli pripravené koncepčne tak, aby trvali do 10. januára.

Holý spresnil, že zákaz vychádzania bude platiť od soboty 19. decembra od 5:00 ráno. Povolená bude cesta do zamestnania, na nákup liekov, potravín, krmív a iných doplnkov pre zvieratá. Vláda odporúča všetkým zamestnávateľom, aby umožnili zamestnancom prejsť na home office, teda prácu z domu, ak je to možné. Holý doplnil, že bude možné ísť tiež do banky, na poštu, do zásielkovní, ale aj do výdajných miest e-shopov. Omše budú mať výnimku zo zákazu vychádzania. Či sa bohoslužby budú konať a koľko ľudí sa na nich bude môcť zúčastniť, má ešte upraviť vyhláška hlavného hygienika. Otvorené môžu ostať aj lyžiarske strediská s tým, že ide o individuálny šport.

„Ak si niekto objedná tovar cez internet, tak si ho bude môcť vyzdvihnúť,“ doplnil podpredseda vlády.

Ľudia by sa mali počas zákazu vychádzania a vianočných sviatkov stretnúť maximálne s jednou domácnosťou. „Chceme poprosiť občanov, aby si rozmysleli, s kým chcú sviatkovať. A aby dodržali odporúčanie vlády a nenavštevovali blízkych. Rozhodli sme sa, že nechceme obmedziť cestovanie,“ povedal Krajčí. Vyzval preto, aby sa počas zákazu vychádzania stretli maximálne dve domácnosti a nedochádzalo k ďalším stretnutiam. „Ide o akési vytvorenie bubliny,“ povedal podpredseda vlády Štefan Holý.

Štandardnou výnimkou zo zákazu vychádzania je cesta k lekárovi, do lekárne, na pohreb, uzavretie manželstva či krst. Podľa vlády by mali byť medzi ľuďmi vytvorené takzvané bubliny, ktoré majú vytvoriť členovia najviac dvoch domácností.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nom. SaS) uviedol, že na cestovaní do zahraničia sa nemení nič, pretože okolité krajiny „sú červené“ a povinná je teda karanténa a následne test.

 

zdroj: SITA, Foto: SITA/Úrad vlády SR

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com