Minister Sulík: Za antigénové testy nesie zodpovednosť premiér Matovič a rezort zdravotníctva

O nákupe antigénových testov RapiGen v októbri 2020, o ktorých sa premiér Igor Matovič (OĽaNO) vyjadril, že „by nimi netestoval ani psa“, rozhodla komisia, v ktorej mali väčšinu zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR a Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (5 z 9).

O nákupe antigénových testov RapiGen v októbri 2020, o ktorých sa premiér Igor Matovič (OĽaNO) vyjadril, že „by nimi netestoval ani psa“, rozhodla komisia, v ktorej mali väčšinu zástupcovia Ministerstva zdravotníctva SR a Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (5 z 9). Ako ďalej v tlačovej správe konštatuje rezort hospodárstva, všetci zástupcovia pritom písomne súhlasili s nákupom testov RapiGen. „Za tento nákup nesú zodpovednosť ministerstvo zdravotníctva a premiér, ktorý tento nákup osobne riadil,“ myslí si minister hospodárstva Richard Sulík.

Málo kvalitné testy mohli byť nakúpené, lebo bolo podľa neho zle napísané zadanie, ktoré pripravilo Ministerstvo zdravotníctva SR. „Práve z tohto dôvodu pri kúpe testov rezortom hospodárstva trval Richard Sulík (SaS) na prísnejšom zadaní, vrátane požadovaných validácií,“ uviedol rezort hospodárstva. Správne zadanie ministerstvo zdravotníctva napísalo po 17-ich dňoch a na piaty pokus. „Len vďaka snahe Richarda Sulíka o presnejšie zadanie na nákup antigénových testov sa teda situácia nezopakovala,“ tvrdí jeho rezort.

K nákupu testov pod gesciou ministerstva hospodárstva boli prizvaní aj zástupcovia mimovládnych organizácií Transparency International a Zastavme korupciu, ktorí v jeho postupe nenašli pochybenia. „Nechávam na posúdenie každého, kto a akou mierou je teda zodpovedný za aktuálnu situáciu na Slovensku,“ zdôraznil Sulík. Ten zároveň víta, že nákup testov preverí aj generálna prokuratúra.

 

zdroj: SITA, Foto: SITA/Jana Birošová

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com