Minister obrany Naď: Za systém S-300 sme našli náhradu, ochrana Slovenska je zabezpečená!

Minister obrany Jaroslav Naď o tom informoval na sociálnej sieti.

„ZA SYSTÉM S-300 SME NAŠLI ADEKVÁTNU NÁHRADU, PRETO UŽ CHRÁNI NEVINNÝCH UKRAJINCOV.

Na žiadosť Ukrajiny a po zabezpečení ďalšieho špičkového systému Patriot, ktorý príde na Slovensko v priebehu budúceho týždňa, sme dosluhujúci systém S-300 dopravili bezpečne na Ukrajinu. Ukrajina má plné právo dostávať takúto podporu v zmysle článku 51 Charty OSN, ktorá hovorí o pomoci pri výkone sebaobrany.
Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým podporujeme mier, slobodu a ochranu ľudských práv. Nevinní Ukrajinci sú odhodlaným národom, ktorí chcú brániť svoju vlasť a za pomoci obranných prvkov, akým je systém S-300, zachránime stovky ľudských životov.

 NEŤAHÁME SLOVENSKO DO VOJNY

– Darovanie systému neznamená, že sa Slovenská republika stala súčasťou konfliktu, kto to tvrdí, klame
– Konáme v zmysle dohovorov a postupujeme rovnako, ako ostatné demokraticky zriadené spoločenstvá, ktoré si uvedomujú, že boje na Ukrajine, sú zároveň otázkou našej budúcnosti

OCHRANA A OBRANA SLOVENSKA JE PLNE ZABEZPEČENÁ

– V priebehu budúceho týždňa na Slovensko dorazí už štvrtá batéria systému Patriot. Dve poskytli Nemci a jednu Holanďania, túto štvrtú poskytnú naši americkí spojenci
– Všetky batérie budú postupne rozmiestnené tak, aby pokryli územie Slovenska a budú tu dovtedy, kým to bude potrebné
– Štyri batérie špičkového systému Patriot v najmodernejšej verzii PAC 3 poskytujú neporovnateľne vyšší obranný potenciál ako jeden nemodernizovaný systém S-300 z roku 1987. Ide teda o jednoznačné posilnenie obrany Slovenska“ napísal na facebooku minister obrany.

Vyjadrenie Ministerstva zahraničných vecí SR:

„S300 je OBRANNÝ systém a na rozdiel od ruských útočných zbraní, nikoho neohrozuje. Nech Rusko skončí vojnu, prestane útočiť na Ukrajinu a nebude tu debata o S 300.
Zároveň, nemôže byť ani reči o tom, že poskytnutím S 300 sme oslabili našu protivzdušnú obranu, pretože v týchto dňoch sme získali ďaleko sofistikovanejší systém protivzdušnej obrany.
Definitívne sa tak odpútavame od dlhoročnej závislosti na ruskej technike, ktorej pokračovanie je pri ruskej agresívnej politike neudržateľné.“ napísalo ministerstvo na facebooku.

zdroj: Jaro Naď – minister obrany SR, OĽANO, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR 

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com