MIMORIADNY POZOR na podvodníkov: Na seniorov si vymysleli novú zámienku ako získať ich cennosti!

Polícia opäť upozorňuje na množiace sa prípady pokusov o podvodné konanie, ktorých obeťou sú seniori.

V uplynulých týždňoch polícia na viacerých miestach v Prešovskom kraji zaznamenala takéto aktivity podvodníkov. Včera boli ohlásené štyri nové prípady v Humennom. Podvodníci pritom začali využívať novú legendu, pod ktorou sa snažia vylákať od svojich obetí peniaze či iné cennosti.
Neznáme osoby telefonicky kontaktujú vytipovaných seniorov, že sú pracovníci poisťovne, zdravotnej poisťovne alebo pošty a že im potrebujú doručiť zásielku a preto zisťujú adresu volaného seniora.

Krátko nato seniorom volá ďalšia osoba a predstaví sa ako policajt, zväčša ako pracovník kriminálnej polície a pýta sa na predchádzajúci hovor. Zároveň ho informuje, že to bol podvodný telefonát a nech sa doma dobre pozamyká a nikomu neotvára dvere len policajtom z kriminálnej polície. Popri tom zisťuje od seniora jeho adresu, či býva sám a taktiež jeho majetkové pomery otázkami typu – či má doma nejaké cennosti, zlato, peniaze. Získané informácie neskôr využívajú pri prevzatí od seniora pod rôznou zámienkou, napr. uloženie cennosti do bezpečia a ochrany ich majetku.

Podvodníci využívajú tlak na staršie osoby a požadujú rôznymi spôsobmi zaslať peniaze. Či už vkladom na účet, prevodom na účet alebo zaslaním cez rôzne platobné služby. Zväčša ide o niekoľko tisícové sumy, ktoré sú často krát celoživotnými úsporami seniora.

Polícia vyzýva širokú verejnosť a najmä seniorov, aby sa takéhoto konania vyvarovali, aby nekomunikovali s neznámymi osobami a hlavne, aby im nezasielali žiadne peniaze, resp. im neposkytovali žiadne osobné ani platobné údaje. Falošné tvrdenia páchateľov je potrebné okamžite overiť!
Ak máte podozrenie zo spáchania takéhoto podvodu, neváhajte ihneď kontaktovať políciu na čísle 158. Akékoľvek informácie k páchateľom môžu polícii pomôcť zabrániť ďalšej trestnej činnosti.

zdroj: Polícia SR – Prešovský kraj

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com