MIMORIADNE: Žitný o tragédii Milana Lučanského: Zabili ste mi kamaráta

“Smrť exprezidenta polície Milana Lučanského považuje za zlyhanie viacerých štátnych orgánov, od vyšetrovateľov, prokurátorov, sudcov až po Zväz väzenskej a justičnej stráže.

VIDEO: Žitný o prípade Milana Lučanského: Zbabrali ste všetko, čo sa dalo, odkazuje štátnym orgánom.” uviedla pravda.sk

Obvinenie z korupcie rovnako ako väzbu vníma ako veľmi pochybné. Zistenia ministerstva spravodlivosti ohľadom Lučanského zranení spred troch týždňov však v súčasnom stave považuje za vysoko nedôveryhodné a Kolíkovú vyzýva na odchod.

„Nech už je každému jasné, že klame ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ako aj každý, kto tvrdil, že si Lučanský udrel oko pri cvičení. Pravda je taká, že došlo k slovnej potýčke s dozorcami, strkaniu a tí Lučanského zbili a dokopali tak veľmi, že ho museli previezť do nemocnice,“ tvrdí bezpečnostný analytik a Lučanského priateľ Milan Žitný. Podľa neho mohlo vo vzťahu k Lučanskému vo väzbe dôjsť aj k zastrašovaniu, vydieraniu či vyhrážaniu sa.

Ministerka spravodlivosti by mala podľa neho okamžite vyvodiť politickú zodpovednosť. „Ak klamali hneď v prvej fáze, počínajúc ministrom vnútra Romanom Mikulcom cez ministerku Kolíkovú, neverím im ani dnes. Špeciálnu komisiu, ktorou chcú zalepovať oči, nech si strčia za klobúk. Som nahnevaný, lebo mi zabili kamaráta. Čudujem sa, že Kolíková má ešte kožu na tvári a bola schopná povedať, že zostáva vo funkcii a len ak nastanú špeciálne okolnosti, zváži demisiu. Pani Kolíková, tie okolnosti už nastali. Už presluhujete,“ odkázal ministerke.

Vyjadril sa tiež aj Robert Kaliňák

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský bol nezákonne obvinený výpoveďami kajúcnikov, ktorým ide len o vlastnú záchranu, povedal dnes na tlačovej besede bývalý minister vnútra Róbert Kaliňák. Dôvody jeho väzby považuje za „absolútne smiešne”.

„Slovensko je svedkom tragédie, ktorá nemá v jeho novodobej histórii obdobu. Milan Lučanský bol policajtom telom a dušou, s nesmiernou dávkou odvahy. Bol jeden z mála bojovníkov proti organizovanému zločinu, ktorý tu kedysi reálne existoval. A za odmenu sa mu od orgánov činných v trestnom konaní dostalo väzby,” povedal Róbert Kaliňák.

Najviac ho mrzí, že napriek incidentu z utorka 29. decembra nie je Milanovi Lučanskému doteraz ukončená väzba a nemôže ho tak ani navštíviť rodina (uviedol tak tesne pred tým, ako bolo už jasné, že Lučanský na následky zranení v nemocnici zomrel, pozn. red.). Dodal, že v strane Smer-SD budú iniciovať zriadenie nezávislej komisie, ktorá zákonným spôsobom prešetrí väzby zadržaných osôb v posledných mesiacoch. Členom komisie by mala byť podľa Kaliňákových slov aj rodina Milana Lučanského.

Exminister vnútra tiež na tlačovej konferencii priblížil, že strana Smer-SD bude pravdepodobne v parlamente iniciovať odvolávanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) z funkcie, keďže podľa jeho slov nesie za celý prípad plnú zodpovednosť.

Bývalý policajný prezident Milan Lučanský, ktorý bol väzobne stíhaný v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove, sa v utorok 29. decembra pokúsil v ústave o samovraždu. Následkom zranení 30. decembra v podvečerných hodinách podľahol.

Manželke policajného exprezidenta Milana Lučanského bol umožnený kontakt v nemocnici od nočných hodín v utorok 29. decembra.

Podľa informácií dozorujúceho prokurátora zotrvala pri jeho lôžku aj počas dnešného dňa. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Členka strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) a exministerka vnútra Denisa Saková uviedla, že Milan Lučanský dnes zomrel po tom, ako sa v utorok 29. decembra pokúsil o samovraždu. Člen predsedníctva strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák v stredu na tlačovej konferencii povedal, že Lučanského nemohla v nemocnici navštíviť rodina okrem manželky, keďže voči nemu nebola ukončená väzba.

zdroj: Pravda.sk | Video: pravda.sk

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com