MIMORIADNE: Vláda schválila prísny zákaz vychádzania od 20.00 do 1.00 h ráno a ďalšie prísnejšie opatrenia

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) by mal na tlačovej konferencii predstaviť nové opatrenia proti koronavírusu, o ktorých rokuje od 22. februára spolu s odborníkmi a vedcami.

Hlavným cieľom nových opatrení má byť minimalizovanie mobility obyvateľstva a čo najúčinnejšie zastavenie šírenia nákazy ochorenia COVID-19.

Ak nové vládne opatrenia nezaberú do 21. marca, podľa medializovaných informácií sa na Slovensku zastaví výroba a krajina sa zatvorí. Ako však v diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 povedal minister práce Milan Krajniak (Sme rodina), on by s týmto návrhom nesúhlasil.

Zákaz vychádzania a povinné FFP2 respirátory

Nové opatrenia by mali podľa medializovaných informácií obsahovať napríklad aj zákaz návštevy prírody v inom okrese. Školy by boli otvorené pre deti ľudí, ktorí potrebujú nevyhnutne chodiť do práce, všeobecní lekári by dostali pokyny, ako sa starať o pacientov doma.

Pri cestovaní mestskou hromadnou dopravou by platila povinnosť nosiť respirátory FFP2. Platil by tiež nočný zákaz vychádzania od 20.00 do 1.00 nasledujúceho dňa. Navrhované opatrenia by mali platiť od 1. do 21. marca. 

Premiér Matovič v diskusnej relácii V politike televízie TA3 uviedol, že ešte v nedeľu by mala zasadnúť vláda. Má rokovať práve o opatreniach, na ktorých sa zhodli odborníci počas posledných štyroch dní. „Ten materiál, ktorý títo ľudia prijali, my dnes zoberieme do úvahy a vláda ho postupne bude napĺňať podľa uznesení, ako treba niektoré tie veci zmeniť,“ dodal s tým, že opatrenia uniknuté do médií sú z veľkej časti pravdivé.

Matovič sa zastal ministra Krajčího

Okrem iného Matovič tiež uviedol, že podmienky lockdownu na Slovensku sa už príliš sprísňovať nemôžu. Mohli by sa podľa neho ešte teoreticky zatvoriť fabriky, ale ako zdôraznil, to však nikto urobiť nechce.

„Sú ľudia a aj časť tej vedeckej obce, ktorí hovoria, že toto je jediné riešenie v tejto situácii, na druhej strane si myslím, že by sme mali vyčerpať všetky ostatné možnosti, ak by sme k takémuto zásadnému kroku pristúpili,“ povedal Matovič.

Podľa premiéra je v súčasnej situácii dôležité, aby ľudia rešpektovali aktuálne platné opatrenia. „Ak by sme dnes dodržiavali iba úplne základné opatrenia ako rúška, umývanie rúk, odstupy, tak by sme tu nemali také množstvo prípadov,“ povedal Matovič s tým, že opatrenia dodržiavajú možno dve tretiny ľudí a jedna tretina ich nedodržiava.

Predseda vlády sa tiež zastal ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO), ktorý podľa neho „bojoval za zdravie a životy“ a už na jeseň požadoval sprísnenie pandemických opatrení. „Apeloval na ostatných ministrov, najmä na Sulíka (Richard Sulík, minister hospodárstva, pozn. SITA) a SaS-ku, sprísnime opatrenia,“ povedal Matovič s tým, že vláda nakoniec schválila kompromis.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com