MIMORIADNE: Vedci objavili v kanalizácii štyri neznáme varianty koronavírusu. Ich pôvod je záhadou!

Vedci našli v odpadových vodách New Yorku štyri neznáme varianty vírusu SARS-CoV-2, pôvodcu ochorenia covid-19. Odkiaľ pochádzajú, je zatiaľ záhadou, ale odborníci sa domnievajú, že ich pôvodcom by mohli byť zvieratá. Domnievajú sa, že vírus mohol zmutovať napríklad u potkanov žijúcich v newyorskej kanalizácii.

Tím výskumníkov z niekoľkých amerických univerzít začal v roku 2020 s pomocou miestneho odboru ochrany životného prostredia sledovať šírenie koronavírusu v kanalizácii v New Yorku. Svoje zistenia opísali v štúdii uverejnenej tento týždeň v odbornom časopise Nature Communications.

Vznik nových variantov nie je pre vírusy ničím výnimočným, ale nie vždy je jasné, aký je ich pôvod. Odborníci napríklad stále nevedia, odkiaľ sa vzal omikrón. Záhadou je aj pôvod štyroch neznámych variantov z newyorskej kanalizácie.

Virológ Marc Johnson z University of Missouri, ktorý je spoluautorom štúdie, sa domnieva, že tieto varianty by mohli byť živočíšneho pôvodu. Jedným z možných zdrojov by podľa neho mohli byť potkany, ktoré sa nezriedka vyskytujú v newyorskej kanalizácii.

Mutácie obsiahnuté v zistených variantoch sa líšia od mutácií známych v iných variantoch. „Ak sa pozriete do databázy, zatiaľ sa nenašiel a stále sa nenachádza žiadny ľudský pacient, ktorý by mal túto mutáciu,“ povedal Johnson.

Zaujímavým zistením je, že vzorky odpadových vôd z rôznych častí Spojených štátov boli podobné. Biológ John Dennehy to pripisuje konvergentnej evolúcii, keď sa rôzne druhy vyvíjajú podobným spôsobom pod tlakom podobných podmienok – napríklad v tele potkana. „Vývoj vírusu prebieha nezávisle od seba v jednotlivých geografických oblastiach, ale keďže ide o to isté zviera, vírus vyzerá na oboch miestach rovnako,“ vysvetlil Dennehy.

„Zaujíma ma, ako môžeme naše zistenia aplikovať v reálnom svete, kde sú najviac potrebné,“ uviedla ďalšia z autoriek štúdie Davida Smithová, ktorá je profesorkou mikrobiológie na Texaskej univerzite v San Antoniu. „Dozor nad odpadovými vodami je v kontexte opatrení v oblasti verejného zdravia skutočne dôležitý,“ dodala.

Zdroj: nature.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com