MIMORIADNE VAROVANIE! TOTO JE OBLUDNÝ HOAX! Polícia upozorňuje: Mŕtvy človek z Buče nepohol rukou!

Telo mŕtveho človeka na ulici v ukrajinskom meste Buča, ktoré oslobodili od ruských vojsk, nepohlo rukou. Polícia na sociálnej sieti vyvracia hoax, podľa ktorého sa mŕtvola hýbe.

Je 21. storočie, no napriek tomu sme dospeli do štádia, že v pondelok ráno v práci ako prvé musíme robiť to, že si spomalene púšťame zábery na ľudské mŕtvoly a analyzujeme ich. Prečo? Pretože prokremeľská propaganda je schopná zneužívať zavraždených ľudí pre svoje potreby. Ako poslušní sluhovia sa následne chovajú nielen platené trolie farmy, neznáme účty, ale aj konkrétni Slováci a Slovenky, ktorí sa pretekajú v šírení hoaxov.

RUKA, KTORÁ SA NEPOHLA
Podľa hoaxerov je prvé video dôkazom, že mŕtvola na ulici sa pohla, konkrétne sa pohla jej ruka. Hoaxeri sú tak obludní, že schválne šíria video vo veľmi zlej kvalite. Na prvý pohľad to naozaj môže vyzerať, že ruka sa pohla a človek nie je mŕtvy.
Hoaxeri šíria zámerne video v zlej kvalite, lebo vedia, že ich jednoduché publikum to akceptuje ako fakt, v živote sa nebudú snažiť overovať informácie u ďalšieho zdroja, toto oni potrebujú.
V skutočnosti nejde o pohyb ruky, ale o kvapku na prednom skle auta! Viac o tejto absurdite nájdete v našom videu.

MŔTVOLA, KTORÁ SA NEPOHLA
Rovnaký modus operandi bol použitý aj pri druhom videu. Vraj sa pohla mŕtvola. Opäť zlá kvalita videa. A čo je realita? „Efekt posunutia“ spôsobilo zakrivenie zrkadla. Viac v druhej časti nášho videa.

IZABELA PLOŠČICOVÁ – IZA BELA
Významným importérom prokremeľských dezinformácií je facebokový účet „Iza Bela“, ktorý používa ako profilovú fotku fotografiu osoby menom „Izabela Ploščicová“. Keďže môže ísť o zneužívanie identity skutočnej osoby, žiadame túto osobu, aby zvážila nahlásenie profilu „Iza Bela“ za zneužívanie svojich súkromných údajov.

Zdroj importovaného hoaxu na profile „Iza Bela“: https://www.facebook.com/len.iza.338/videos/682197096163411/
Profil panej, ktorá môže byť zneužívaná: https://www.facebook.com/izabela.ploscicova

ZDROJE VIDEÍ
Zdroj hoaxových videí o „hýbajúcich sa“ mŕtvolách:
➡️ https://www.facebook.com/len.iza.338/videos/682197096163411/
➡️ https://www.facebook.com/marek.straky.straka/videos/983365515640389/
➡️ https://www.youtube.com/watch?v=tR8WAP8NZf0
➡️ https://www.youtube.com/watch?v=mPlELxMrpj0
Zdroje videa vo vyššej kvalite, kde je evidentné, že ide o kvapku a nie o pohyb ruky:
➡️ https://twitter.com/nexta_tv/status/1510589411867729922
➡️ https://www.youtube.com/watch?v=QO-aNjH-ojs
➡️ https://twitter.com/AuroraIntel/status/1510641101643919368
➡️ https://twitter.com/MarQs__/status/1510596785751965699
➡️ https://twitter.com/SPITFIREVA/status/1510650964293869583
➡️ https://twitter.com/beglaryan…/status/1510563778420744193
➡️ https://twitter.com/hoaxeye/status/1510556479534907394

‼️MIMORIADNE VAROVANIE: PROKREMEĽSKÍ DEZINFORMÁTORI ZAHÁJILI NA SLOVENSKO FRONTÁLNE ÚTOK‼️

Policajný zbor zaznamenal od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zvýšenú aktivitu prokremeľských kanálov, ktoré šíria proruskú propagandu na sociálnych sieťach, a to nielen prostredníctvom oficiálnych kanálov ruských štátnych inštitúcií, ale aj šírením dezinformácií pomocou anonymných facebookových profilov, ktoré zahlcujú informačný priestor. Nepravdivými a manipulatívnymi statusmi sa snažia vytvoriť informačný chaos a rozdeliť slovenskú spoločnosť.
V súvislosti upozorňovaním Policajného zboru na vojnové zločiny ruskej armády na špecializovanej stránke „Hoaxy a podvody – Polícia SR“ bolo v posledných hodinách zaznamenané „totálne zaktivizovanie“ anonymných profilov (trolia farma), ktoré zahlcujú komentárové sekcie pod príspevkami, ktoré upozorňujú na vojnové zločiny vo viacerých ukrajinských mestách.
Tieto účty „pracujú“ v dvoch líniách. V prvej línii šíria naratív, že mŕtvoly na Ukrajine sú iba herci a ide o veľké divadlo pre celý svet. Tvrdia, že ruská armáda s tým nemá nič spoločné. V druhej línii ospravedlňujú tieto zločiny predošlými konfliktami na celom svete.
Zvýšená aktivita bola registrovaná aj u konkrétnych osôb, ktoré sa tvorbou a šírením dezinformácií venujú dlhodobo. Ide o fyzické osoby, ktoré trávia niekoľko hodín denne na internete, zdieľajú množstvo manipulatívnych statusov a kopírujú prokremeľskú propagandu. Majitelia týchto profilov môžu byť financovaní priamo alebo nepriamo kremeľskými zdrojmi, prípadne sa svojej činnosti venujú len zo sympatie k Ruskej federácie bez akejkoľvek odmeny.
Všetky uvedené aktivity predstavujú významné bezpečnostné riziko pre Slovenskú republiku.

AKO VYZERÁ PROKREMEĽSKÝ FEJKOVÝ PROFIL
Typickým znakom anonymného účtu je neurčitá profilová fotka. Ide väčšinou o druh rastliny, auta, prírody alebo fotku neznámej osoby stiahnutej z internetu. Druhým znakom sú nulové interakcie na sociálnej sieti. To znamená žiadny alebo minimálny počet priateľov, žiadne fotky z reálneho života a vznik profilu v nedávnej dobe. Ďalším typickým znakom je názov podozrivého účtu. Ide často o slová, ktoré nedávajú gramatický význam, alebo ide o slovné prešmyčky (Janko Hraško, Viera Viera, Jano Bano a podobne).
Cieľom trolích fariem je vytvoriť informačný chaos a otočiť verejnú mienku v prospech Ruskej federácie. Zahlcujú sociálne siete svojimi naratívmi a dezinformáciami za účelom vytvorenia atmosféry, že ide o želanie celej verejnosti. Ide o jednu z manipulatívnych techník prokremeľskej propagandy. O tejto aktivite sme mali informácie už pred začatím konfliktu. Vojna na Ukrajine ich činnosť iba masívne zaktivizovala.

 

zdroj: Hoaxy a podvody – Polícia SR

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com