MIMORIADNE: V Brazílii sa objavil nový variant koronavírusu! Zistili ho u 34-ročnej ženy

Vedci v Brazílii detegovali ďalší variant koronavírusu SARS-CoV-2. Zistili ho u 34-ročnej ženy z mesta Sorocaba ležiacom neďaleko Sao Paula. V noci na štvrtok o tom podľa agentúry DPA prostredníctvom sociálnej siete Twitter informoval biomedcínsky inštitút Butantan s tým, že nový variant je podobný už známemu juhoafrickému variantu.

Nakazená žena nemá cestovateľskú anamnézu: necestovala do zahraničia, ani v rámci krajiny. Nákaza sa u nej prejavuje len miernymi príznakmi.

Brazília je jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou. Vyšší počet nakazených a úmrtí zaznamenali len Spojené štáty. Táto juhoamerická krajina hlási v poslednom čase rekordné denné prírastky v počte úmrtí na koronavírus. Aj v stredu ministerstvo zdravotníctva oznámilo nový rekord – 3 869 úmrtí za 24 hodín, čím bol prekonaný rekord z predchádzajúceho dňa, keď bolo zaznamenaných 3 780 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. Míľnik 3 000 úmrtí za deň Brazília prekonala pred týždňom.

Od vypuknutia pandémie podľahlo chorobe COVID-19 v Brazílii 321 515 ľudí (v marci vyše 66 000) a nákaza sa potvrdila u viac ako 12,7 milióna osôb.

Systém zdravotníctva v krajine s 210 miliónmi obyvateľov skolaboval alebo je v mnohých oblastiach na pokraji zrútenia. Míňajú sa najmä lieky na intubáciu pacientov s COVID-19.

Pravicový prezident Jair Bolsonaro pandémiu a jej dôsledky od začiatku bagatelizoval a vyjadruje pochybnosti o účinnosti vakcín. V poslednom čase však zmenil svoj tón, keďže čelí silnejúcej kritike za spôsob, ako jeho vláda rieši krízovú situáciu. Pred niekoľkými dňami Bolsonaro urobil rekonštrukciu svojho kabinetu, pričom vymenil šesť ministrov. Zo svojich postov odišli aj hlavní velitelia pozemných síl, letectva a námorníctva.

autor: TASR

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com