MIMORIADNE: Štát dá MOM-kám menej peňazí: Budeme si musieť za testovanie platiť?

Prevádzkovatelia MOM mali MZ SR do pondelka do 12.00 h zaslať dodatky k zmluvám, keďže zmluvy na bezplatné antigénové testovanie sa končia 31. marca.

Ministerstvo zdravotníctva totiž na poslednú chvíľu rozposlalo prevádzkovateľom dodatky k zmluvám, na základe ktorých im mesačné platby klesnú v priemere o 40 percent. Niektorí sa preto rozhodli prepúšťať, iní zvažujú úplné zatvorenie. Našli sa aj takí, ktorí dodatkovú zmluvu so štátom nepodpísali, ale testovať budú aj naďalej, no nie zadarmo.

Prevádzkovatelia MOM mali MZ SR do pondelka do 12.00 h zaslať dodatky k zmluvám, keďže zmluvy na bezplatné antigénové testovanie sa končia 31. marca. Ministerstvo zaslalo prevádzkovateľom dodatky s upravenými zmluvnými podmienkami a zníženými paušálmi. Podľa Eliášovej návrh dodatkov vychádza zo skúseností z praxe a zároveň kladie dôraz na efektívne nakladanie s verejnými zdrojmi v zdravotníctve.

„Faktom zároveň je, že prevádzkovateľom MOM poklesnú náklady, pretože napríklad počet stanoveného personálu klesne z piatich osôb na štyri. Takisto sa zredukoval zoznam potrebných ochranných pomôcok, čo takisto zníži náklady,“ povedala Eliášová.

Podľa jej slov od apríla dostanú exteriérové MOM počas pracovných dní 518,90 eura namiesto doterajších 871,05 eura. Za dni pracovného pokoja, víkendy či sviatky dostanú namiesto doterajších 1295,35 eura po novom 904,48 eura. Príplatok za každý odber nad 250 osôb sa zníži o 50 centov na dve eurá rovnako v prípade exteriérových, ako aj interiérových MOM.

Interiérové MOM dostanú namiesto 844,52 eura od apríla 492,37 eura. Počas dní pracovného pokoja, víkendov či sviatkov dostanú namiesto 1156,10 eura po novom 765,23 eura.

Eliášová zároveň potvrdila, že podpísané dodatky k zmluvám postupne prichádzajú na ministerstvo.

Doplnila, že o testovaní počas Veľkej noci bude rezort zdravotníctva ešte komplexne informovať. MOM, ktoré majú zmluvu s ministerstvom, túto službu poskytujú šesť dní v týždni, čo podľa hovorkyne znamená, že možnosť otestovania bude zabezpečená.

zdroj: TASR, noviny.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com