Čaká sa len na schválenie Európskou agentúrou (EMA). Prvá vakcína by mohla byť registrovaná tesne pred koncom roka 2020. Následne by sa mohlo spustiť očkovanie u nás aj ďalších štátoch Európskej únie. Veľká Británia už s vakcináciou začala. Použitie vakcíny schválila aj Kanada.
Štáty Európskej únie, teda aj Slovensko, čakajú na schválenie vakcín proti COVID-19. EMA prijala dve žiadosti o podmienečnú registráciu vakcín. Prvým žiadateľom je konzorcium BioNTech a Pfizer a druhým Moderna Biotech Spain, S.L. Ak budú predložené údaje o kvalite, účinnosti a bezpečnosti spĺňať požiadavky na registráciu vakcíny, registračné rozhodnutia môžu byť vydané o niekoľko týždňov.
„Pri prvej vakcíne by mohlo byť stanovisko 29. decembra 2020. U spoločnosti Moderna Biotech Spain, S.L to môže byť 12. januára 2021. Obe žiadosti predstavujú tzv. mRNA vakcíny. Ich úlohou je pripraviť ľudský organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2. Finišuje aj vývoj ďalších vakcín,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Definitívny termín, kedy sa u nás začne s očkovaním, je závislý od rozhodnutia Európskej liekovej agentúry. Následne, ako budú vakcíny dodané, sa začne s očkovaním.
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí opakovane zdôrazňuje, že očkovanie bude dobrovoľné. „Ako prví budú očkovaní pracovníci, ktorí priamo pracujú s ľuďmi nakazenými vírusom. Popri zdravotníkoch, budú v prvom rade očkovaní aj vojaci, policajti a hasiči. Takisto ľudia, ktorí zabezpečujú napríklad rozvody energie v štáte a iné činnosti, bez ktorých chod krajiny nemôže fungovať,“ vysvetlil minister zdravotníctva. Doplnil, že treťou skupinou sú pracovníci v domovoch sociálnych služieb. Nasledovať budú ľudia starší ako 65 rokov a klienti domovov sociálnych služieb, ktorí patria medzi najrizikovejších, takisto pacienti s chronickými chorobami a neskôr ostatná populácia staršia ako 16 rokov.
Prvá z vakcín, ktorá by mohla byť schválená a dodaná je od konzorcia BioNTech a Pfizer. Očkuje sa ňou dvoma dávkami. Začne sa jednou dávkou a o 21 dní sa človek preočkuje znovu. Skladovaná bude v zmysle nastavených podmienok – hlboko mraziace boxy, klimatizácia a záložný zdroj energie. Takýchto miest bude na Slovensku 25.
Vakcíny budú dodávané podľa plánu, pričom ten je postavený vždy na najbližší štvrťrok. Súčasne by sme začiatkom budúceho roka mali dostať dodávku vakcín od ďalšieho konzorcia. „Odborníci odhadujú, že zaočkovanie bežnej populácie by sa mohlo začať realizovať na konci prvého kvartálu budúceho roka,“ dodala Eiášová.
Veľká Británia, ktorá už nie je členom EÚ, už očkovanie spustila. V úvodnej fáze očkovania proti Covid-19 v Británii zaočkujú 400-tisíc ľudí.
Dôvody prečo je tu vakcína tak rýchlo
Očkovanie proti koronavírusu by malo byť dobrovoľné. Pred zasadnutím Ústredného krízového štábu to v pondelok povedal hlavný hygienik Ján Mikas.
“Ja som zástanca toho, že by to malo byť na dobrovoľnej báze,” skonštatoval Mikas. Mali by byť ľuďom však podľa neho odkomunikované aj plusy a aj mínusy tohto očkovania.
“Podstatné je, aby sa dali zaočkovať rizikové skupiny. Z epidemiologického pohľadu je to dôležité,” dodal Mikas.
Ešte minulý týždeň sa v rámci EÚ objavili úvahy, že ľudia, ktorí nebudú očkovaní, tak si ich členské krajiny nepustia na svoje územie. “Buď budú musieť ukázať očkovací preukaz, alebo aktuálny PCR test. Zrejme takéto obmedzenia budú. Inak povedané, ľudia, ktorí sa rozhodnú dobrovoľne neočkovať, tak budú na Slovensku, alebo, keď budú chcieť ísť do zahraničia, tak si budú musieť zaplatiť PCR test,” povedal premiér Igor Matovič k obmedzeniu v rámci cestovania.
Čo sa týka vnútroštátnych obmedzení, ak sa niekto rozhodne nedať zaočkovať proti koronavírusu, nemali by podľa Matoviča tí, čo sa dajú zaočkovať, doplácať na tých, ktorí sa nezaočkujú. Vylúčil zásah do osobnej slobody, no mali by na Slovensku podľa neho platiť ochranné opatrenia. “Napríklad tí, čo sa nedajú zaočkovať, tak budú nosiť naďalej rúška,” dodal Matovič.
Krajiny začínajú s očkovaním proti COVID-19
Zdroj: SITA, pluska.sk