MIMORIADNE: Slovensko sa pripravuje na spustenie očkovania proti COVID-19!

Čaká sa len na schválenie Európskou agentúrou (EMA). Prvá vakcína by mohla byť registrovaná tesne pred koncom roka 2020. Následne by sa mohlo spustiť očkovanie u nás aj ďalších štátoch Európskej únie. Veľká Británia už s vakcináciou začala. Použitie vakcíny schválila aj Kanada.

Štáty Európskej únie, teda aj Slovensko, čakajú na schválenie vakcín proti COVID-19. EMA prijala dve žiadosti o podmienečnú registráciu vakcín. Prvým žiadateľom je konzorcium BioNTech a Pfizer a druhým Moderna Biotech Spain, S.L. Ak budú predložené údaje o kvalite, účinnosti a bezpečnosti spĺňať požiadavky na registráciu vakcíny, registračné rozhodnutia môžu byť vydané o niekoľko týždňov.

„Pri prvej vakcíne by mohlo byť stanovisko 29. decembra 2020. U spoločnosti Moderna Biotech Spain, S.L to môže byť 12. januára 2021. Obe žiadosti predstavujú tzv. mRNA vakcíny. Ich úlohou je pripraviť ľudský organizmus na obranu voči infekcii, ktorú spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2. Finišuje aj vývoj ďalších vakcín,“ informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. 

Definitívny termín, kedy sa u nás začne s očkovaním, je závislý od rozhodnutia Európskej liekovej agentúry. Následne, ako budú vakcíny dodané, sa začne s očkovaním.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí opakovane zdôrazňuje, že očkovanie bude dobrovoľné. „Ako prví budú očkovaní pracovníci, ktorí priamo pracujú s ľuďmi nakazenými vírusom. Popri zdravotníkoch, budú v prvom rade očkovaní aj vojaci, policajti a hasiči. Takisto ľudia, ktorí zabezpečujú napríklad rozvody energie v štáte a iné činnosti, bez ktorých chod krajiny nemôže fungovať,“ vysvetlil minister zdravotníctva. Doplnil, že treťou skupinou sú pracovníci v domovoch sociálnych služieb. Nasledovať budú ľudia starší ako 65 rokov a klienti domovov sociálnych služieb, ktorí patria medzi najrizikovejších, takisto pacienti s chronickými chorobami a neskôr ostatná populácia staršia ako 16 rokov.

Prvá z vakcín, ktorá by mohla byť schválená a dodaná je od konzorcia BioNTech a Pfizer. Očkuje sa ňou dvoma dávkami. Začne sa jednou dávkou a o 21 dní sa človek preočkuje znovu. Skladovaná bude v zmysle nastavených podmienok – hlboko mraziace boxy, klimatizácia a záložný zdroj energie. Takýchto miest bude na Slovensku 25.

Vakcíny budú dodávané podľa plánu, pričom ten je postavený vždy na najbližší štvrťrok. Súčasne by sme začiatkom budúceho roka mali dostať dodávku vakcín od ďalšieho konzorcia. „Odborníci odhadujú, že zaočkovanie bežnej populácie by sa mohlo začať realizovať na konci prvého kvartálu budúceho roka,“ dodala Eiášová.

Veľká Británia, ktorá už nie je členom EÚ, už očkovanie spustila. V úvodnej fáze očkovania proti Covid-19 v Británii zaočkujú 400-tisíc ľudí.

Dôvody prečo je tu vakcína tak rýchlo

1. Vývoj vakcíny na Covid-19 sa v tomto roku stal absolútnou prioritou vo vedeckých a farmaceutických kruhoch.
2. Do vývoja sa sústredilo enormné množstvo energie a financií aj za cenu odloženia iných projektov. Vďaka tomu mohli výrobcovia vakcín maximalizovať počet expertov a vedcov, ktorí na vývoji vakcín pracovali.
3. Množstvo procesov, ktoré súvisia s vývojom a testovaním vakcíny bolo optimalizovaných a odbyrokratizovaných, ale nikdy nie na úkor samotnej bezpečnosti.
4. Klinické skúšanie ako také prebieha štandardne.  Zjednodušené a zrýchlené je to, čo sa deje okolo nich.
5. Za normálnych okolností jednotlivé fázy predklinického a klinického skúšania nasledujú postupne jedna za druhou. V tomto prípade sa spúšťali súbežne – ešte predtým, než bolo dokončené prvé kolo, štartovalo druhé kolo.
6. Výsledný produkt musí prejsť všetkými fázami rovnako ako akákoľvek iná vakcína.  Nájsť dobrovoľníkov bolo relatívne jednoduché, v bežnej situácii to nie je býva náročnejšie. Výsledná vakcína tak bude rovnako bezpečná.
7. Niektoré spoločnosti začali so samotnou výrobou vakcín ešte pred ich definitívnym finálnym schválením, čím samé išli do rizika. Ak budú ich vakcíny schválene, dostanú sa tak rýchlejšie na trh.
8. Pri vývoji vakcíny proti Covid-19 bolo možné nadviazať na výskum a vývoj vakcíny na ochorenie MERS, ktoré je tiež spôsobené koronavírusom.

Očkovanie proti koronavírusu by malo byť dobrovoľné. Pred zasadnutím Ústredného krízového štábu to v pondelok povedal hlavný hygienik Ján Mikas.

“Ja som zástanca toho, že by to malo byť na dobrovoľnej báze,” skonštatoval Mikas. Mali by byť ľuďom však podľa neho odkomunikované aj plusy a aj mínusy tohto očkovania.

“Podstatné je, aby sa dali zaočkovať rizikové skupiny. Z epidemiologického pohľadu je to dôležité,” dodal Mikas.

Ešte minulý týždeň sa v rámci EÚ objavili úvahy, že ľudia, ktorí nebudú očkovaní, tak si ich členské krajiny nepustia na svoje územie. “Buď budú musieť ukázať očkovací preukaz, alebo aktuálny PCR test. Zrejme takéto obmedzenia budú. Inak povedané, ľudia, ktorí sa rozhodnú dobrovoľne neočkovať, tak budú na Slovensku, alebo, keď budú chcieť ísť do zahraničia, tak si budú musieť zaplatiť PCR test,” povedal premiér Igor Matovič k obmedzeniu v rámci cestovania.

Čo sa týka vnútroštátnych obmedzení, ak sa niekto rozhodne nedať zaočkovať proti koronavírusu, nemali by podľa Matoviča tí, čo sa dajú zaočkovať, doplácať na tých, ktorí sa nezaočkujú. Vylúčil zásah do osobnej slobody, no mali by na Slovensku podľa neho platiť ochranné opatrenia. “Napríklad tí, čo sa nedajú zaočkovať, tak budú nosiť naďalej rúška,” dodal Matovič.

Krajiny začínajú s očkovaním proti COVID-19
2. decembra 2020
– Britský Úrad pre reguláciu liekov oznámil, že vakcína od spoločností BioNTech a Pfizer je bezpečná na všeobecné použitie a začnú s očkovaním.
4. decembra 2020
– Bahrajn schválil vakcínu od Pfizer/BioNTech proti COVID-19, na očkovanie vysoko rizikových skupín.
7. decembra 2020
– Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil, že spoločnosti Pfizer a BioNTech dodajú krajine prvé dávky vakcíny v decembri.
8. decembra 2020
– Britská seniorka bola očkovaná vakcínou proti COVID-19. Krajina spustila očkovanie.
9. decembra 2020
– Kanada oznámila schválenie použitia vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech v mimoriadnych prípadoch. v Spojených štátoch sa jej schválenie očakáva v priebehu niekoľkých dní.
9. decembra 2020
– Do Izraela dorazila prvá zásielka vakcín proti ochoreniu COVID-19.
27. decembra 2020
– Izrael spustí očkovanie proti koronavírusu.

Zdroj: SITA, pluska.sk

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com