MIMORIADNE! Rusko bude od piatku prijímať za plyn LEN RUBLE, inak zavrie kohútiky!

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok oznámil, že podpísal dekrét, podľa ktorého budú zahraniční kupujúci od piatku platiť za ruský plyn v rubľoch. Urobil to, keď hovoril o situácii v leteckom priemysle, uviedla tlačová agentúra TASS.

„Dnes som podpísal dekrét, ktorý stanovuje pravidlá pre obchodovanie s ruským zemným plynom s takzvanými nepriateľskými štátmi,“ povedal Putin.

Platba sa musí uskutočniť prostredníctvom účtov v ruských bankách. „Ak sa takéto platby neuskutočnia, budeme to považovať za neplnenie záväzkov zo strany kupujúceho so všetkými dôsledkami,“ pohrozil Putin.

„Kupujúcim z takýchto krajín ponúkame jasný a transparentný systém,“ povedal Putin. „Aby mohli nakupovať ruský zemný plyn, musia si otvoriť rubľové účty v ruských bankách. Z týchto účtov budú od zajtra, 1. apríla, platiť za plyn,“ dodal.

Putin zopakoval, že predaj plynu je obchod: „Nikto nám nepredáva plyn zadarmo a ani my nebudeme robiť charitu. Existujúce zmluvy (v prípade neplatenia v rubľoch) budú ukončené,“ povedal ruský líder.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire a nemecký minister hospodárstva Robert Habeck odmietli novú požiadavku prezidenta Vladimira Putina, aby zahraniční kupujúci platili za ruský plyn v rubľoch.

Podľa nich ide o neprijateľné porušenie zmluvy a vydieranie. Ministri uviedli, že obe krajiny sa pripravujú na zastavenie dodávok plynu z Ruska, informovala agentúra AFP.

Jedným z cieľov opatrení je spevniť rubeľ a zvýšiť jeho význam, ak si ho západní zákazníci musia kupovať, aby mohli platiť za plyn. Okrem toho by to posilnilo aj ruské banky, pretože by si tam museli otvoriť účty.

Rubľ sa po začiatku vojny prudko prepadol. Deň pred vojnou sa dolár predával za 78,6 rubľa, ale 7. marca to už bolo 150 rubľov za dolár, takže ruská mena stratila polovicu svojej hodnoty. Potom však začal opäť posilňovať a 31. marca bol dolár na úrovni 84,8 rubľa.

K stabilizácii ruskej meny prispelo aj zvýšenie základnej úrokovej sadzby na 20 %, ktoré však zdražilo hypotéky. Centrálna banka tiež začala intervenovať a nakupovať ruble. Odkúpila tiež niektoré dlhopisy. Okrem toho musia exportné firmy vymeniť 80 % svojich devízových príjmov za ruble.

Okrem toho Rusko obmedzilo predaj cudzej meny a obyvatelia nesmú nakupovať doláre až do septembra.

 

zdroj: tass.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com