MIMORIADNE: Rusi ostreľovali jadrovú elektráreň v Záporoží! Vybuch by bol desaťkrát horší ako v Černobyle

V areáli jadrovej elektrárne v Záporoží na juhovýchode Ukrajiny vypukol požiar v dôsledku streľby, informovala agentúra Reuters a ukrajinské médiá s odvolaním sa na starostu neďalekého mesta Dmytra Orlova, ktorý uviedol, že ide o ohrozenie globálnej bezpečnosti. Požiar sa podarilo dostať pod kontrolu až ráno.

Podľa posledných informácií sa hasičom podarilo dostať do závodu po viac ako hodine ostreľovania. Požiar sa podarilo dostať pod kontrolu až krátko pred 18:00 SEČ. Radiačná bezpečnosť je podľa riaditeľa elektrárne zabezpečená, pričom jeden zo šiestich reaktorov je naďalej v prevádzke. Orlov uviedol, že na mieste sú zranení.

Podľa starostu Orlova Rusi prestali strieľať približne o 3:00 SEČ a situácia sa definitívne upokojila okolo 4:40. „Strieľali na všetko, čo sa dalo. Vrátane jednotlivých jednotiek,“ povedal hovorca závodu Andrij Tuz. Na likvidácii požiaru sa podieľa viac ako 40 hasičov a 10 hasičských vozidiel.

„Európa sa musí zobudiť, pretože najväčšia jadrová elektráreň horí v dôsledku neustáleho ostreľovania ruskou armádou. Tanky majú termovíziu, takže presne vedia, na čo strieľajú. Žiadna krajina ešte nikdy nestrieľala jadrovú elektráreň. Prvýkrát v histórii ľudstva sa niekto dopustil jadrového terorizmu,“ povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom prejave.

Stanica Nexta uviedla, že bol hlásený zásah na jednej z energetických jednotiek. Na videu je vidieť, že administratívna budova bola v plameňoch, ale miesto ostreľovania je veľmi blízko reaktorov. Tlačová agentúra Unian napísala, že ruský prezident Vladimir Putin „v podstate začal jadrovú vojnu“.

Tretí blok elektrárne bol odstavený a v prevádzke je len štvrtý blok. Podľa agentúry AP bola v okolí elektrárne nameraná zvýšená rádioaktivita, ale šéf štátnej správy Záporožskej oblasti Alexander Staruch uviedol, že jadrová bezpečnosť je zaistená.

„Pozor! Zariadenia Ruskej federácie odpaľujú jadrovú elektráreň v Záporoží. V najväčšej európskej jadrovej elektrárni hrozí reálne jadrové nebezpečenstvo. Žiadame zastavenie paľby ťažkej techniky na Záporožskú elektráreň,“ uviedol podľa médií hovorca zariadenia Andrij Tuz.

„Ohrozenie svetovej bezpečnosti!!! V dôsledku nepretržitého nepriateľského ostreľovania budov a blokov najväčšej európskej jadrovej elektrárne Záporožská jadrová elektráreň horí,“ uviedol v telegrame na sociálnej sieti starosta neďalekého mesta Enerhodar Dmytro Orlov.

Orlov pred chvíľou povedal, že v závode došlo k prudkým bojom. Podľa ukrajinskej tlačovej agentúry Unian uviedol, že ukrajinská armáda drží pozície. Na mieste sú obete, ale presný počet sa za týchto okolností nedá povedať, poznamenal starosta.

„Ak vybuchne, bude to desaťkrát horšie ako v Černobyle!“ Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba napísal na Twitteri.

Odborník na jadrovú energiu James Acton z Carnegie Nuclear Policy Group napísal, že namiesto opakovania černobyľského scenára hrozí skôr havária podobná fukušimskej, t. j. roztavenie reaktora. V tom čase sa pri odstraňovaní paliva v reaktore vytvoril vodík, ktorý následne spôsobil tri mohutné výbuchy.

Acton dodal, že dúfa, že vedenie elektrárne odstavilo reaktory. Vzhľadom na to, aká nedbalá bola ruská operácia na Ukrajine, je podľa neho možné, že ruskí vojaci ani nevedia, na čo strieľajú. „Rusko musí okamžite zastaviť všetku činnosť v okolí elektrárne (povedzme v okruhu 50 km) a umožniť ukrajinským operátorom a záchranným službám, aby situáciu zvládli,“ napísal.

Záporožská jadrová elektráreň sa považuje za najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe s celkovým inštalovaným výkonom 6000 MW (šesť blokov po 1000 MW). Z hľadiska čistého elektrického výkonu (6 x 950 MW) je piata najväčšia na svete.

Dmytro Humeniuk zo Štátneho vedecko-technického centra pre jadrovú a radiačnú bezpečnosť pre ukrajinský spravodajský server Hromadske povedal, že energetické blokátory majú niekoľko vrstiev ochrany paliva. Elektráreň vyrába 25 % ukrajinskej elektrickej energie.

Humeniuk vysvetlil, že zariadenia elektrárne nie sú navrhnuté tak, aby odolali zásahu bombou alebo projektilom. Ak by došlo k vážnemu poškodeniu reaktora a odhaleniu jadrového paliva, katastrofa by bola rovnako hrozná ako v Černobyle, a ak by bolo zasiahnutých viac reaktorov, výsledok by bol ešte hroznejší.

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

 

zdroj: bbc.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com