MIMORIADNE: Rakúsko zavedie celoštátny lockdown a povinné očkovanie. Neočkovaným ľuďom hrozí väzenie!

Od 1. februára bude pre všetkých obyvateľov Rakúska povinné očkovanie proti covidu-19. Po stretnutí s regionálnymi guvernérmi to oznámil kancelár Alexander Schallenberg. Neočkovaným ľuďom hrozí väzenie. Očkovanie treťou dávkou bude možné po štyroch mesiacoch.

Rakúsko je prvou krajinou EÚ, ktorá obmedzila voľný pohyb osôb a zaviedla povinné očkovanie pre všetkých obyvateľov z dôvodu nového nárastu počtu infekcií.

Prvým krokom je začatie legislatívneho procesu (vrátane revízneho postupu) na zavedenie povinnosti všeobecného očkovania, ktorá by mala nadobudnúť účinnosť najneskôr 1. februára 2022 – vzhľadom na požadovanú ústavnú lehotu na operatívne zavedenie, uvádza Kurier.

Tým, ktorí naďalej odmietajú očkovanie proti covidu-19, hrozia administratívne pokuty alebo dokonca väzenie.

Podľa rakúskej vlády najnovšie opatrenia zvýšili záujem o očkovanie, ale nie dostatočne.

„Dlho, možno až príliš dlho, sa predpokladalo, že je možné dosiahnuť vysokú mieru zaočkovanosti bez povinného očkovania. Teraz sa musíme pozrieť realite do očí,“ vyjadril svoje poľutovanie kancelár Schallenberg.

V celom Rakúsku – rovnako ako predtým vo Viedni – by mali mať všetky očkované osoby možnosť okamžitého tretieho očkovania po štyroch mesiacoch.

Günther Platter, predseda tirolskej vlády, označil zavedenie povinného očkovania za „najdôležitejšiu správu“. „Musíme využiť nasledujúce tri týždne na to, aby sme zabezpečili, že každý bude zaočkovaný. Vytvoríme širokú štruktúru, aby mohol byť zaočkovaný každý,“ povedal Platter.

Rakúsko, krajina s takmer 9 miliónmi obyvateľov, doteraz zaočkovalo 5,78 milióna obyvateľov, ktorí majú nárok na očkovanie, dvoma dávkami. Podľa údajov Our World in Data to predstavuje 63,88 %.

zdroj: kurier.at

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com