MIMORIADNE! Putin pritvrdzuje: Rusko už nebude brať od Európy za plyn eurá ani doláre, chce platby len v rubľoch!

Ruský prezident Putin v pondelok nariadil, že platby za plyn do Európy sa budú uskutočňovať len v rubľoch. Povedal, že Rusko nebude prijímať eurá ani doláre za plyn, čo má podľa neho potrestať nepriateľské krajiny.

Rusko už nebude akceptovať eurá ani doláre za plyn určený pre Európu a plánuje požadovať platby v rubľoch. Prezident Vladimir Putin to oznámil na videokonferencii, ktorú v pondelok vysielala štátna televízia. Rusko dodáva plyn aj do Slovenskej republiky.

Podľa jeho slov sa toto opatrenie týka krajín, ktoré Rusko nepovažuje za priateľské a ktoré voči nemu zavádzajú prísne hospodárske sankcie, vrátane Spojených štátov, Kanady a Veľkej Británie. Štátnemu plynárenskému gigantu Gazprom bolo nariadené, aby takto upravil svoje dodávateľské zmluvy.

Ekonómovia tvrdia, že Putin sa týmto krokom snaží podporiť ruský rubeľ. Rubeľ je pod extrémnym tlakom v dôsledku hospodárskych sankcií a zmrazenia veľkej časti ruských devízových rezerv.

Moskva má v úmysle pokračovať v dodávkach plynu podľa plánu, pričom zmeny sa týkajú len meny na účely zúčtovania platieb, spresnil prezident. Zdôraznil, že zmrazenie ruských aktív na Západe ako odveta za inváziu na Ukrajinu narušilo vzájomnú dôveru. Centrálna banka a ruská vláda majú teraz týždeň na to, aby určili spôsob prechodu z platieb v cudzích menách na platby v rubľoch, povedal Putin.

 

 

zdroj: reuters.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com