MIMORIADNE! Premiér Matovič: Slovensko čaká každý týždeň masívne celoplošné testovanie!

Vláda SR v pondelok zasadala k mimoriadne napätej epidemiologickej situácii. Uviedol to na úvod tlačovej besedy premiér Igor Matovič (OĽaNO). Ministri rokovali o dátach a predpokladoch o tom, ako sa bude situácia vyvíjať nasledujúce dni, týždne a mesiace.

„Boli tu aj informácie o dostupnosti vakcín a testovania a o dopadoch nenakúpenia antigénových testov podľa rozhodnutia Ústredného krízového štábu a vlády, o vyhodnotení škôd či už na zdraví, životoch a slovenskej ekonomike,“ dodal Matovič.

Naživo: Tlačová konferencia po rokovaní vlády

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí po rokovaní vlády uviedol, že v súčasnosti nastavené opatrenia na zamedzenie šírenia koronavírusu sú síce prísne, avšak zdá sa, že nebudú stačiť. Situácia na Slovensku je podľa neho veľmi vážna, až kritická.

Aktuálne Slovensko eviduje ďalší rekord hospitalizovaných pacientov s COVID-19 v nemocniciach, pribúdajú aj pacienti na umelej pľúcnej ventilácii, ako aj pacienti na podporných ventilačných režimoch. Podľa Krajčího je to výsledok toho, že na Slovensku neboli dodržiavané opatrenia. Avšak ešte výraznejší vplyv má nový kmeň z Anglicka, pričom ide o oveľa infekčnejší kmeň oproti tomu, ktorý tu bol.

„Neklesajú počty pozitívne testovaných ľudí a teda ani počty hospitalizovaných,“ povedal Krajčí. Tento kmeň je podľa neho agresívny a čím ho bude viac, tým sa zhoršuje prognóza, ktorá je pred nami. „Stále sa nám nedarí dostať reprodukčné číslo pod jeden,“ uviedol Krajčí. Ak sa to nezmení, situácia bude ešte vážnejšia.

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com