MIMORIADNE: Premiér Igor Matovič zaútočil na prezidentku! Chcela zrušiť testovanie!

Počet otestovaných ludí na covid-19  sa počas predpoludňajších hodín blíži k miliónu. 

Premiér Matovič naznačil, že doterajší podiel pozitívnych prípadov sa blíži očakávaniam, a to v rozmedzí jedného až dvoch percent. “Skôr by som povedal, že je to bližšie k tomu jednému percentu,” dodal.

Testovanie ohodnotil na “jednotku s hviezdičkou”, ale uvedomuje si, že sa stali aj chyby. Zároveň upozornil, že v projekte s takou logistickou a organizačnou náročnosťou sa jednoducho objavia. Teší ho obsadenosť odberných tímov. “Každý, kto sa bude chcieť dať pretestovať, bude mať na to možnosť,” zdôraznil.

Premiér uviedol, že po nápore z prvých hodín testovania budú dlhé rady postupne ubúdať. “Jednoducho ľudia sú takí, boja sa, aby sa na nich dostalo, takže to chceli riešiť čo najskôr,” komentoval ranné nápory. “Uvidíte, že večer to už bude podstatne menej ľudí a v nedeľu (1. 11.) tak isto,” dodal.

Ešte pred brífingom premiér vyzval občanov na zodpovednosť a dodržiavanie odporúčaní aj po otestovaní. “A to platí nielen pre tých, ktorí budú musieť ísť do karantény, ale aj tých, ktorí vyjdú s negatívnym testom. Prosím, naďalej buďme obozretní. Nosme rúško, dodržiavajme odstup, zdržujme sa doma,” povedal. “Palec hore pre celé Slovensko,” začal tlačový brífing premiér Matovič. Spomenul všetkých zúčastnených vrátane samospráv.

Konkrétne čísla predstavil minister obrany Jaroslav Naď, ktorý na úvod vzdal hold všetkým, ktorí prispeli k realizácii testovanie. K 14. hodine bolo otvorených 92%  odberných tímov. Príslušníci obrany najazdili pol milióna kilometrov po slovenských cestách.

Nasadených je viac ako 40 tisíc ľudí, z toho viac ako 6 tisíc vojakov a 5 tisíc policajtov. Zdravotníkov je 15 tisíc a z Rakúska je 33 príslušníkov ozbrojených síl.  Po celom Slovensku je 5 tisíc odberných miest. Komplikácie vraj Jaroslav Naď očakával. “Stalo sa aj to, že sme mali dopravnú nehodu,”podotkol s tým, že v Bratislave situáciu skomplikovali aj drive in miesta, ktoré zablokovali aj autá, ktoré rozvážali certifikáty a ďalší materiál.

Predpoludním bolo otestovaných viac než 828-tisíc ľudí a z toho pozitívnych je 7947, teda približne 1%.  Podľa Naďa sme aktuálne (popoludní po 16. hodine) presiahli milión pretestovaných ľudí.  Koľko ľudí do konca víkendu očakáva, minister obrany špecifikovať nechcel.  Nerád by svoje vyjadrenia potom korigoval. Záverečná tlačová konferencia by podľa Naďa mohla byť v pondelok.

Občanom sa poďakoval aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) – za disciplínu a zodpovednosť. Poďakovanie smeroval aj zložkám, ktoré sa do akcie zapojili.

Minister financií Eduard Heger pred médiami povedal, že náklady na akciu ešte nie sú vyčíslené. Tvrdí však, že práve takéto testovanie dokáže utlmiť omnoho väčšie ekonomické škody.

Premiér poznamenal, že prezidentka chcela, aby testovanie zrušili. “Návrh pani prezidentky bol nemiestny,” povedal premiér potom, čo prezidentka žiadala aby pre nepripravenosť nediskriminovala občanov, ktorí sa z rôznych dôvodov nebudú môcť otestovať.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com