MIMORIADNE! Na Ukrajine vybuchol plynovod, zasahuje 40 hasičov: Sú dodávky plynu ohrozené?

Zatiaľ nehlásia žiadne obete.

V ukrajinskej Poltavskej oblasti hlásia výbuch hlavného plynovodu. Prípad sa stal v sobotu ráno tamojšieho času. Miestna plynárenská spoločnosť na sociálnej sieti Facebook varovala odberateľov pred možným núdzovým odstavením dodávky plynu. Zároveň ich upozornila, aby v prípade odstávky plynu zatvorili plynové horáky.

Odberatelia by mali byť podľa zástupcov spoločnosti opatrní a v prípade potreby privolať odbornú pomoc. Všetky záchranné zložky sú v pohotovosti. Zatiaľ nehlásia žiadne obete. Používatelia na internete zverejnili videá, ktoré zachytávajú mohutný požiar.

Preprava plynu z Ukrajiny na Slovensko, a ďalej do západnej Európy nie je obmedzená. „Preprava na vstupnom bode z Ukrajiny je plynulá. Podľa informácie od kolegov z GTSOU by táto udalosť nemala mať dosah na medzinárodný tranzit,“ povedal pre agentúru SITA hovorca slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream, Pavol Kubík.

Situáciu a možné dopady na Slovenskú republiku začal preverovať aj minister hospodárstva Richard Sulík, ktorý je v kontakte s predsedom predstavenstva SPP – distribúcia Františkom Čuprom. „Obyvatelia Slovenska môžu zostať pokojní. Plyn k nám v týchto chvíľach naďalej prúdi. Dobrou správou je, že na plynovode je viacero vetiev, ktoré zostali po výbuchu nepoškodené. Samozrejme, sme pripravení na všetky scenáre a v prípade zhoršenia situácie vieme využiť zásobníky, ktoré máme naplnené,“ ubezpečil šéf rezortu hospodárstva, ktorý zároveň pripomenul, že v súčasnosti majú viaceré európske krajiny nadbytok plynu.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com