MIMORIADNE: Na Slovensku zomrel prvý pacient po očkovaní proti Covidu-19!

Išlo o pacienta vo vyššom veku (79) s viacerými chronickými ochoreniami, ktoré pitva určila ako hlavnú príčinu úmrtia.

Štátnemu ústavu pre kontrolu liečív (ŠÚKL) bolo nahlásené prvé úmrtie po podaní vakcíny Comirnaty. Ako informovala hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková, ide o prípad podobný tým, ktoré poznáme z Nórska, Nemecka či iných európskych krajín. „Išlo o pacienta vo vyššom veku (79) s viacerými chronickými ochoreniami, ktoré pitva určila ako hlavnú príčinu úmrtia,“ dodala Jurkemíková.

K celkovému zhoršeniu zdravotného stavu tohto pacienta prispeli podľa ŠÚKL aj inak mierne nežiaduce účinky po očkovaní, horúčka a slabosť. „Očkovanie u pacientov vo vysokom veku s viacerými chronickými ochoreniami, ktorým by aj mierne nežiaduce účinky mohli spôsobiť závažné zdravotné ťažkosti, je potrebné posúdiť individuálne,“ podotkla Jurkemíková. Každé hlásené podozrenie na závažný nežiaduci účinok sa podľa nej prešetruje a nežiaduce účinky sa monitorujú štátnym ústavom na Slovensku a aj na celoeurópskej úrovni.

Ku dnešnému dňu eviduje ŠÚKL 353 hlásení na podozrenia na nežiaduce účinky po vakcíne Comirnaty. Z toho 24 hlásení bolo vyhodnotených ako závažných. Najčastejšie hlásené sú bolestivosť v mieste vpichu a bolesť ramena či končatiny, do ktorej bola podaná vakcína.

„Ďalej sú to očakávané nežiaduce účinky po očkovaní, ako napríklad zvýšená teplota, zimnica, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, slabosť, únava, nevoľnosť a iné. Medzi podozreniami na závažné nežiaduce účinky sú napríklad alergické reakcie alebo prekolapsový stav,“ dodala Jurkemíková.

Podľa štátneho ústavu sú doteraz nahlásené podozrenia na nežiaduce účinky obvyklé a sú v súlade so známymi nežiaducimi účinkami, ktoré sú uvedené aj v dokumentácii k lieku.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com