MIMORIADNE! Na Slovensku pribudli ďalšie dva prípady opičích kiahní! Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na osem

Na Slovensku sme v 31. kalendárnom týždni (1.-5. 8.2022) zaznamenali dva nové laboratórne potvrdené prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na osem.

V oboch prípadoch ide o osoby vo vekovej skupine 20 až 59 rokov. Zatiaľ sa medzi nimi nepreukázala vzájomná epidemiologická súvislosť, tá sa rovnako nepreukázala ani s predchádzajúcimi – už potvrdenými prípadmi. V cestovateľskej anamnéze mali pobyt v zahraničí, nie je však vylúčené ani nakazenie sa na území Slovenskej republiky.
Obe osoby s potvrdenými opičími kiahňami sú v domácej izolácii, jedna z nich bola krátko hospitalizovaná a neskôr prepustená do domácej starostlivosti. Príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva zabezpečili protiepidemické opatrenia.
Napriek pribúdajúcemu počtu potvrdených prípadov nepredpokladáme rozsiahle epidémie, no počítame s tým, že výskyt opičích kiahní bude na našom území narastať.

Ochorenie sa prenáša blízkym kontaktom, ktorý nemusí mať výlučne sexuálnu povahu. Prenos je možný aj kontaminovanými predmetmi. Prenos ochorenia je možný bez ohľadu na pohlavie jednotlivca, ktorý prišiel do kontaktu s infikovanou osobou či jej osobnými predmetmi.

NAJDÔLEŽITEJŠIE INFORMÁCIE O OPIČÍCH KIAHŇACH
⏱ Inkubačný čas ochorenia je 6 – 13 dní, avšak môže byť až 5 – 21 dní.
👥 Prenos: Vírus sa dostáva do organizmu dýchacími cestami, sliznicami alebo pri poranení kože.
K prenosu z človeka na človeka dochádza
✔️ priamym kontaktom s infekčnými léziami (vyrážkami),
✔️ telesnými tekutinami alebo veľkými kvapôčkami priamo z tváre do tváre počas priameho a dlhodobého kontaktu (face-to-face),
✔️ nepriamo, napr. kontaminovanou posteľnou bielizňou, oblečením, uterákmi, riadom.
🩺KLINICKÉ PRÍZNAKY
Ochorenie začína príznakmi podobnými chrípke ako sú
▪️ horúčka,
▪️ únava,
▪️ bolesti svalov,
▪️ zimnica,
▪️ opuch lymfatických uzlín.
Predpokladá sa, že vírus opičích kiahní môžu osoby prenášať už pri výskyte týchto príznakov, t. j. aj bez prítomnej vyrážky.
⚠️ Do troch dní od nástupu vyššie uvedených nešpecifických príznakov sa obvykle objavuje už aj vyrážka typická pre opičie kiahne. Výsyp nemusí byť rozsiahly, často sa objavujú prípady len s niekoľkými léziami, alebo len jednou, ktoré sa ďalej nerozširujú. Vyrážky sa môžu objaviť na tvári, v ústach, v genitálnej oblasti, v konečníku, na dlaniach, chodidlách. Taktiež sa zaznamenali prípady, keď sa nešpecifické príznaky (horúčka, zimnica,…) objavili až po výsype.
📆 Po odpadnutí poslednej chrasty je človek neinfekčný, príznaky zvyčajne zmiznú do 2 až 4 týždňov.
MANAŽMENT PRÍPADOV
Každé ochorenie a podozrenie z ochorenia musí vyšetriť lekár, ktorý posúdi riziko závažnosti priebehu ochorenia. Osoby s vyšším rizikom závažného priebehu ochorenia si môžu vyžadovať hospitalizáciu a/alebo liečbu antivirotikami.
Choré osoby:
✔️ sú poučené o dodržiavaní izolácie až do odpadnutia poslednej chrasty, vyhýbajú sa telesnému kontaktu s inými osobami (napr. dotyk kože na kožu, sexuálna aktivita, objímanie, bozkávanie, dlhý osobný kontakt v uzavretom priestore a pod.),
✔️ používajú individualizované pomôcky (uteráky, posteľnú bielizeň, oblečenie, príbory, taniere a poháre), ktoré sa nesmú miešať s predmetmi ostatných členov domácnosti,
✔️ monitorujú svoj zdravotný stav,
✔️ izoláciu by mali prerušiť len v nutnom prípade (napr. návšteva lekára, nevyhnutná zdravotná vychádzka) s podmienkou prekrytia výsypu (dlhý rukáv a dlhé nohavice) a prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom,
✔️ sa vyhýbajú kontaktu s domácimi zvieratami (cicavce, hlodavce a iné).
Úzke kontakty:
✔️ zahŕňajú najmä sexuálnych partnerov, osoby žijúce v spoločnej domácnosti alebo kohokoľvek, kto prišiel do kontaktu s posteľnou bielizňou alebo oblečením chorých.
✔️ Je potrebné, aby boli kontakty poučené, ako si majú sami denne monitorovať zdravotný stav, merať telesnú teplotu a sledovať klinické príznaky ochorenia počas 21 dní od poslednej expozície.
✔️Ak sa u kontaktov objavia klinické príznaky ochorenia, je nutné, aby sa izolovali, s výnimkou potreby lekárskeho vyšetrenia alebo testovania. Ďalší postup následne určí lekár.
Podrobnejšie informácie o ochorení nájdete tu: https://bit.ly/opicie-kiahne-info

zdroj:Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

 

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com