MIMORIADNE: Minister obrany o prvých číslach: Celoplošné testovanie už odhalilo tisícky nových prípadov

Matovič naznačil, že doterajší podiel pozitívnych prípadov sa blíži očakávaniam, a to v rozmedzí jedného až dvoch percent. „Skôr by som povedal, že je to bližšie k tomu jednému percentu,“ povedal

Doterajší priebeh testovania ohodnotil na „jednotku s hviezdičkou“, ale uvedomuje si, že sa stali aj chyby. Zároveň upozornil, že v projekte s takou logistickou a organizačnou náročnosťou sa jednoducho objavia. Teší ho obsadenosť odberných tímov. „Každý, kto sa bude chcieť dať pretestovať, bude mať na to možnosť,“ upresnil.

Minister obrany Jaroslav Naď, predstavil nové čísla. K 14. hodine bolo otvorených 92%  odberných tímov. Príslušníci obrany najazdili pol milióna kilometrov po slovenských cestách.

Nasadených je viac ako 40 tisíc ľudí, z toho je viac ako 6 tisíc vojakov a 5 tisíc policajtov. Zdravotníkov je 15 tisíc a z Rakúska je 33 príslušníkov ozbrojených síl.  Po celom Slovensku je viac ako 5 tisíc odberných miest. Komplikácie vraj Jaroslav Naď očakával. „Stalo sa aj to, že sme mali dopravnú nehodu,“podotkol s tým, že v Bratislave situáciu skomplikovali aj drive in miesta, ktoré zablokovali aj autá, ktoré rozvážali certifikáty a ďalší materiál.

Pred 12 hodinou bolo otestovaných viac než 828-tisíc ľudí a z toho pozitívnych je 7947, teda približne 1%.  Podľa Naďa sme aktuálne (popoludní po 16. hodine) presiahli milión pretestovaných ľudí.  Koľko ľudí do konca víkendu očakáva, minister obrany špecifikovať nechcel.  Nerád by svoje vyjadrenia potom korigoval. Záverečná tlačová konferencia by podľa Naďa mohla byť v pondelok.

Občanom Slovenskej republike sa poďakoval aj minister vnútra Roman Mikulec  – za disciplínu a zodpovednosť. Poďakovanie smeroval aj zložkám, ktoré sa do akcie zapojili.

Minister financií Eduard Heger pred médiami povedal, že náklady na akciu ešte nie sú vyčíslené. Tvrdí však, že práve takéto testovanie dokáže utlmiť omnoho väčšie ekonomické škody.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com