MIMORIADNE! COVID automat: Tu sú najzásadnejšie zmeny platné od pondelka

Vo väčšine okresov Slovenska sa od pondelka (3. 5.) nebude treba preukazovať testom. V ružových a červených okresoch, teda v prvom a druhom stupni varovania, sa zrušia doterajšie pravidlá pre vstupy do prevádzok. Po novom sa pri vstupe nebude vyžadovať negatívny test.

Ako v piatok na tlačovej konferencii povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO), krajina sa po novom bude deliť na dve časti – na bordovú a červeno-ružovú. Žiaci test potrebovať nebudú.

Zákaz vychádzania a zahraničné dovolenky

Zákaz vychádzania sa posunul na 21 h, je však stále platný vo všetkých okresoch. Môžete ísť len venčiť psa, kočíkovať, alebo ísť do práce. Zahraničné dovolenky sú stále zakázané.

Rúška a respirátory

Stále platí, že v práci, či v obchodoch a MHD (interiéroch, okrem domácnosti) musíte mať na tvári respirátor. Vonku je povolené len rúško, ak okolo vás nie sú ľudia, môžete si ho dať na ulici aj dole.

Zmenou sú podmienky na školách. Od pondelka už nemusia nosiť žiaci a učitelia respirátory, ale postačia rúška.

V červených a ružových okresoch bude platiť povinnosť preukazovať sa testom v čase od 21.00 h až do 1.00 h rána. V tomto čase platí v týchto typoch okresov zákaz vychádzania. V ružovom okrese bude v tomto čase platiť 21-dňový test a v červenom 14-dňový test.

V prvom, teda ružovom stupni varovania sú okresy Dunajská Streda, Komárno, Nitra, Nové Zámky, Skalica, Sobrance, Stropkov, Topoľčany a okres Zlaté Moravce.

V druhom, teda červenom stupni varovania sú okresy Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I.-V., Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kežmarok, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poprad, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Snina, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a okres Zvolen.

V bordových okresoch sa podľa slov hlavného hygienika SR Jána Mikasa nič nezmení. V treťom, teda bordovom stupni varovania sú okresy Ilava, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Martin, Myjava, Poltár, Považská Bystrica, Trenčín, Turčianske Teplice a Tvrdošín.

zdroj: TASR

 

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com