MIMORIADNE! Biden: Na prípadný chemický útok Ruska na Ukrajine budeme reagovať!

Najdôležitejšie je, aby Západ zostal jednotný v boji proti ruskej invázii na Ukrajinu. Prezident USA Joe Biden to povedal vo štvrtok v Bruseli po zasadnutí skupiny hospodársky vyspelých krajín G7. Povedal, že USA tlačia na Čínu, aby neposkytovala ekonomickú alebo vojenskú podporu Rusku.

„Nevyhrážal som sa, ale čínskemu prezidentovi som jasne povedal, že ak pomôže Rusku, musí myslieť na následky. Spomenul som americké spoločnosti, ktoré opustili Rusko. Dlho sme hovorili o hospodárskom raste a o tom, čo všetko by bolo ohrozené, keby Čína poskytla Rusku podporu,“ povedal Biden. Čína podľa neho chápe, že jej hospodárstvo a budúcnosť sú spojené skôr so Západom ako s Ruskom.

Podľa Bidena je potrebné v spolupráci s Európskou úniou a NATO vytvoriť systém, ktorý by dokázal monitorovať, kto a ako porušuje sankcie. „Nemáme to, musíme to pripraviť,“ povedal.

Na otázku, či majú Spojené štáty konkrétne informácie o použití biologických zbraní, Biden odpovedal, že „na to nemôže odpovedať“. „Ak ich použijú, budeme reagovať. Charakter reakcie by závisel od povahy použitia,“ dodal.

Podľa jeho názoru by Rusko malo byť z G20 vylúčené. Ak s tým však nebudú súhlasiť ostatné členské štáty, Ukrajina by mala mať možnosť zúčastniť sa na samite skupiny, ktorý je naplánovaný na november na Bali.

zdroj: reuters.com

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com