MIMORIADNE: Aké obmedzenie čakajú Slovákov pred Vianocami?

Posilnenie obmedzení v posledných týždňoch znamená ďalší úder pre odvetvie služieb. Nepomáhajú ani nejasnosti o tom, ako dlho budú opatrenia trvať. Odborníci z JPMorgan veria, že obmedzenia na boj proti Covid-19 sa zmiernia skôr, ako sa začnú sviatky pokoja.

Slovensko pravdepodobne čaká do vianočných sviatkov ešte jedno plošné testovanie antigénovými testami. Nákup 16 miliónov kusov má zabezpečiť rezort hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka.

Oznámil to premiér Igor Matovič po rokovaní vlády, ktorá vicepremiérovi schválila túto úlohu. O prípadných konkrétnych termínoch nateraz nehovoril, rozhodne sa o nich na zasadnutí konzília.

„Musíme nabrať odvahu a urobiť plošné testovanie. Ani jeden minister nemal výhrady. V prvom kole by sme otestovali všetky regióny. V druhom tie, ktoré dopadnú najhoršie a v prípadnom treťom okresy, kde zle dopadlo druhé kolo,“ konštatoval Matovič

Naznačil, že v hre je aj lockdown, čo by však nechcel. „Lockdown je najhoršie riešenie, pretože je finančne náročné pre štátny rozpočet. Som zástancom plošného testovania,“ doplnil.

Zároveň dodal, že sa ide do zlého obdobia nielen epidemiologicky, rovnako nebude situácii priať ani počasie. Zdôraznil, že plán komunitného testovania, ktorý navrhoval, sa neuskutočnil.

Aby sa deti mohli vrátiť po sviatku Troch kráľov do škôl v čo najväčšom počte okresov, pred Vianocami by sa mal denný limit pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19 dostať na maximálny počet 500 a súčasne v nemocniciach by nemalo byť hospitalizovaných viac ako 1000 ľudí s ochorením či podozrením na ochorenie COVID-19.

Hlavný cieľ

Matovič zdôraznil, že čo najskorší návrat detí do škôl je hlavným cieľom pri prijímaní opatrení týkajúcich sa boja proti šíreniu nového koronavírusu.

„Máme ambiciózny plán, rozhodli sme sa, že vytrváme v čo najaktívnejšom boji proti šíreniu nákazy,“ zdôraznil premiér. Avizoval, že najefektívnejším nástrojom v tejto snahe by malo byť naďalej masívne testovanie, prioritne zamerané na najviac infikované regióny a lokality.

„Budú to milióny a milióny testov, ktoré musíme urobiť do Vianoc, aby sme vedeli regulovať krivku takým spôsobom, ako v predchádzajúcich dvoch týždňoch,“ dodal premiér.

Matovič tvrdí, že epidemiológovia aj ústredný krízový štáb vyhodnotili plošné testovanie ako dôležité, pretože dokázalo skresať počet pozitívnych ľudí, ktorí denne pribúdali. Zároveň tvrdí, že keď nechceme, aby bol opäť veľký nápor na nemocnice, tak sa musí realizovať plošné testovanie. „Musíme mať preto zabezpečené dostatočné množstvo antigénových testov,“ povedal premiér. Potvrdil, že plošné testovanie by sa malo uskutočniť podľa všetkého v decembrových termínoch.

Premiér naznačil, že ak budeme dobrý po novom nákupe, niekedy v apríli by sme si mohli povedať, že to máme pandémiu pod kontrolou.

Mimoparlamentný Hlas – sociálna demokracia vyzýva premiéra, aby ďalšie plánované celoplošné testovania boli striktne dobrovoľné. Za takýmto testovaním vidí strana jeho osobnú politickú hru.

„Igor Matovič ide opäť celé Slovensko zaťahovať do svojej osobnej politickej hry v podobe celoplošného testovania, hoci doteraz nevidíme jasný medicínsky význam tých predchádzajúcich. Vyzývame ho, aby ďalšie celoplošné testovanie nevhodnými antigénovými testami bolo striktne dobrovoľné,“ uviedol líder Hlasu a expremiér Peter Pellegrini..

Kritizuje hrozby trestami. Premiér podľa neho musí presvedčiť ľudí, že jeho osobný nápad s testovaním je skutočnou zbraňou proti vírusu. „A nie hnať celý národ pod hrozbou trestov na odberné miesta,“ zdôraznil.

Testy a rúška

Dôležité však je, aby sa ľudia nenakazili cestou na vianočné stretnutie s rodinou či priateľmi. Preto treba zvoliť čo najizolovanejší spôsob prepravy, ideálne v osobnom aute.

Preventívnu karanténu je dobré doplniť ešte PCR testom krátko pred plánovaným posedením. Odporúča sa tiež, aby sa rodina a priatelia stretli vonku, čo je však v decembri náročné. Ak už sú vnútri, mali by mať po celý čas na tvári rúška.

„Pochybujem, že veľké rodinné stretnutie môže byť bezpečné bez plošného pretestovania všetkých prítomných a dodržiavania odstupov vo vonkajšom prostredí,“ hovorí asistujúci profesor medicíny John Ross.

PCR testy by nemali byť staršie ako dva – tri dni. Vedci zároveň odporúčajú, aby sa seniori a zraniteľní ľudia s oslabeným zdravím radšej zúčastnili len cez obrazovku počítača.

Otvorené Vianočne trhy

Viedeň, Rakúsko

Chronicky známe vianočné trhy, ktoré hádam nemusíme ani predstavovať. Viedeň rozprávku pred radnicou či na námestí Maria-Theresien-Platz nezrušila ani tento rok. Otvorenie vianočných trhov sa tu však zrejme kvôli koronavírusu posunie na začiatok decembra a platiť budú aj špeciálne pravidlá:

  • Rúška pre návštevníkov aj zamestnancov s výnimkou konzumácie jedla a nápojov
  • Dezinfekčné prostriedky na ruky
  • Žiadne indoorové aktivity
  • Menej stánkov
  • Odporúča sa neorganizovať program pre deti
  • Pri stole v určených zónach môžu byť max. 4 ľudia
  • Na Radničnom námestí bude prístup kontrolovaný systémom semafóru
Barcelona, Španielsko

Oslavy nazvané Fira de Santa Llucia začali prvýkrát v roku 1786. Z jednodňového eventu sa stali oslavy Svätej Lucie trvajúce 3 týždňe. Miestni si sem chodia užiť dobré jedlo, vystúpenia, turistov lákajú originálne ručne vyrobené suveníry a jedinečná atmosféra. Podľa aktuálnych informácií sa sviatočná Fira koná aj v roku 2020.

V rámci bezpečnostných opatrení by sa tradičný počet stánkov 280 mal zredukovať na 133.

Kedy: 29. november – 23. december

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com