MIMORIADNA SPRÁVA: Objavili nový variant koronavírusu, nazvali ho deltakron!

Vedci na Cypre objavili kmeň koronavírusu, ktorý kombinuje prvky variantov delta aj omikron. Predpokladá sa, že takzvaný „deltakron“ nakazil 25 ľudí. Väčšina z nich boli hospitalizovaní pacienti.

Testy odhalili u 25 pacientov na Cypre variant koronavírusu, ktorý mieša prvky delta a omikrónu. Vedci ho preto pomenovali „deltakron“. Vysoký podiel prípadov identifikovali odborníci u hospitalizovaných pacientov. „V 11 prípadoch boli pacienti hospitalizovaní,“ uvádza Forbes.

„V súčasnosti existujú rôzne koinfekcie a my sme našli kmeň, ktorý je kombináciou týchto dvoch variantov,“ povedal Leondios Kostrikis, profesor biológie na Cyperskej univerzite.

Hybridný variant však môže byť podľa vedcov potlačený samotným omikrónom, ktorý sa v súčasnosti šíri po celom svete. „Čoskoro uvidíme, či je deltakron patogénnejší alebo infekčnejší a či prežijú aj iné varianty koronavírusu,“ dodal Kostrikis.

Nemecký virológ a epidemiológ Klaus Stöhr predpokladá, že je nepravdepodobné, že by bol deltakron skutočne nebezpečný, napísal denník Bild. „V biológii nie sú jeden a jeden bezpodmienečne dva. Len preto, že jeden vírus má vonkajšie vlastnosti dvoch iných alebo preto, že sa skombinujú mutácie dvoch variantov, neznamená to, že majú i rovnaké klinické následky,“ vysvetlil.

Stöhr tiež dodal, že neustále vznikajú stovky variantov s najrozličnejšími mutáciami. „Veľmi zriedkavo sa nejaký z nich regionálne či ešte zriedkavejšie globálne stane dominantným a na určitý čas potlačí iné varianty, až kým to isté nespraví ďalší variant,“ povedal.

Podľa iných odborníkov však ide o falošný poplach a rozhodne sa nehovorí o žiadnom novom variante koronavírusu. Vysvetľujú to ako kontamináciu vzorky.

 

zdroj: forbes, bild.de

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com