MIMORIADNA SPRÁVA: Ministerstvo zdravotníctva avizuje zmeny v testovacej a očkovacej stratégii!

V lete, po mesiaci jún, by mohlo dôjsť k prehodnoteniu využívania antigénových testov. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Zmluvy na testovanie antigénovými testami v mobilných odberových miestach sú platné do 30. júna. V nadväznosti na aktuálnu epidemiologickú situáciu v danom čase a jej vývoj sa následne prijme prípadné rozhodnutie o prehodnotení spôsobu antigénového testovania,“ vysvetlila Eliášová.

PCR testy by sa mohli začať využívať lokálne, na základe výsledkov z monitoringu odpadových vôd. Odpadové vody ukazujú, že niekde je úroveň vírusových častíc vyššia, pričom ľudia v tej chvíli nemusia mať ešte príznaky.

MZ v spolupráci s Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pracuje v oblasti testovacej stratégie na novinke – systéme monitoringu odpadových vôd. Vďaka tomu bude podľa Eliášovej možné dostávať dáta o možných ohniskách a šírení infekcie. „Keď sa vírus dostane do tela, je vylučovaný, a to ešte predtým, ako sa pacient klinicky prejaví. Odpadové vody ukazujú, že niekde je úroveň vírusových častíc vyššia, pričom ľudia v tej chvíli nemusia mať ešte príznaky,“ vysvetlila Eliášová.

Na rizikovú lokalitu by sa podľa nej následne zamerala aj činnosť hygienikov a epidemiológov. Časť obyvateľstva v rizikovej zóne by bola testovaná PCR testami. „Ale len lokálne, kde by sme mali indíciu, že by mohlo dôjsť k zhoršeniu,“ doplnila.

Spresnila, že z indikátorov v spodných vodách sa dá napríklad povedať, že v určitej dedine je nárast infekčnosti, zároveň sa dá aj sekvenovať, o akú mutáciu ide. „Vďaka tomu vieme predpokladať, kde nastane problém,“ uviedla Eliášová.

Zároveň pripomenula, že rezort pracuje aj na zmene očkovacej stratégie. Čakáreň na očkovanie proti novému koronavírusu by sa mohla otvoriť pre všetky vekové kategórie. „Ministerstvo zdravotníctva podrobne analyzuje procesy, o avizovanej zmene budeme následne v predstihu informovať,“ dodala pre TASR Eliášová.

zdroj: TASR

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com