Milé ženy, poznáte význam kontroliek v aute? Ak zasvietia tieto, mali by ste zbystriť!

Screen display of car status warning light on dashboard panel symbols which show the fault indicators

Spread the love

Na presúvanie sa medzi bodom A a B môžu ľudia použiť rôzne dopravné prostriedky a najpohodlnejším z nich je zrejme osobné auto. Máme ho vždy keď potrebujeme k dispozícii a nemusíme sa prispôsobovať časom, kedy chodieva verejná hromadná doprava.

Pri používaní auta by sme však nemali zabúdať aj na povinnosti, ktoré sú s tým späté. Mali by sme sa snažiť udržiavať naše auto v dobrej kondícii a minimálne poznať signály, ktoré nám dáva, aby sme zistili, že niečo nie je v poriadku. O tieto signály sa starajú kontrolky, ktoré sú umiestnené na palubnej doske každého auta.

1. Kontrolka paliva: Ak sa vám rozsvieti táto kontrolka, mali by ste zbystriť pozornosť a na najbližšej pumpe natankovať. Presný počet kilometrov, ktoré ste schopný prejsť, keď vám svieti táto kontrolka nie je uvedené ani v technickom preukaze, preto sa odporúča radšej neriskovať a zastaviť na najbližšej pumpe.

2. Kontrolka žhavenie: Ak máte dieslové auto, táto kontrolka pre vás zrejme nie je nič výnimočné. Najmä v zimných mesiacoch si ju môžete všimnúť pri prvej polohe otočenia kľúčom. V tejto fáze dochádza k žhaveniu sviečok v motore a keď kontrolka zhasne, motor má správnu teplotu a vy môžete naštartovať. Problém nastáva najmä vtedy, keď kontrolka bliká, čo môže znamenať poruchu žhavenia sviečok. V tomto prípade určite vyhľadajte servisné stredisko.

3. Kontrolka bŕzd: Najčastejšie si túto kontrolku môžete všimnúť pri zatiahnutí ručnej, teda parkovacej brzdy. Ak je však ručná brzda povolená a kontrolka začne svietiť aj tak, problém je v množstve brzdovej kvapaliny. Keď to bude možné kvapalinu doplňte, avšak ak kontrolka neprestane svietiť, kvapalina môže unikať a vy by ste mali vyhľadať vhodný servis.

4. Kontrolka ABS: Pri kontrolke bŕzd sa môže rozsvietiť aj kontrolka ABS, čo môže hovoriť o poruche systému EBD – elektrického systému prerozdeľovania brzdného účinku medzi kolesami. Ak by ste ignorovali túto kontrolku a prudko by ste zabrzdili, mohlo by to spôsobiť zablokovanie zadných kolies.

Tento problém určite riešte v najbližšom servise. Ak ABS kontrolka svieti sama, môže ísť o nefunkčnosť protiblokovacieho systému kolies. Takisto je vhodné tento problém riešiť v servise.

5. Kontrolka motora: Ak svieti kontrolka motora, môže ísť o chybu štartovania a vozidlo môže vypúšťať viac emisií, zvyšuje sa spotreba auta a znižuje sa výkon auta. Môže sa stať tiež to, že kontrolka bliká, čo môže predstavovať poškodenie katalyzátora. Pri rozsvietení kontrolky motora je dôležité zájsť s autom do servisu a zistiť, o aký problém sa jedná.

6. Kontrolka airbag: Môže ísť o poruchu airbagov, preto odporúčame čo najskôr navštíviť s autom servisné stredisko.

7. Kontrolka oleja: Táto kontrolka nehovorí o nedostatočnom množstve oleja, avšak o nedostatočnom tlaku oleja. Ak sa vám stane tento prípad, určite čo najskôr vyhľadajte s vaším autom servis.

8. Kontrolka tlaku v pneumatike:Ak si všimnete blikanie kontrolky a jej následné svietenie, môže ísť o chybu elektrického detektoru poklesu tlaku v pneumatikách. V tomto prípade sa pokúste systém reštartovať.

Ak kontrolka počas jazdy svieti, môže to znamenať pokles potrebného tlaku v pneumatike. Keď to bude možné, dohustite pneumatiky a reštartujte systém. Ak kontrolka stále svieti, vyhľadajte servisné stredisko.

9. Kontrolka chladiacej kvapaliny: Ak začne svietiť táto kontrolka, odporúča sa skontrolovať hladina chladiacej kvapaliny. Kvapalina by sa mala nachádzať medzi mierkou MIN a MAX. Ak zistíte, že je kvapaliny málo, opatrne ju dolejte. Ak by ani po doplnení kvapaliny kontrolka neprestala svietiť, odporúčame navštíviť servis.

10. Kontrolka ESP: Táto kontrolka nás upozorňuje na elektronický stabilizačný systém. Môže sa stať, že kontrolka len zabliká a vtedy nás auto upozorňuje na kritickú priľnavosť a stabilitu auta. Ak kontrolka svieti, môže ísť o poruchu elektronického stabilizačného systému a je vodné čo najskôr vyhľadať servis.

11. Kontrolka autobatéria: V prípade kontrolky autobatérie môže byť problém s dobíjacím systémom vozidla, pričom najlepšie čo môžete urobiť je navštíviť servisné stredisko.

 

You Might Also Like