Máte na tele nevysvetliteľné modriny a podliatiny? Ich pričína vás môže znepokojovať…

Čo by ste mali urobiť, pokiaľ mávate na vašej pokožke modriny a neviete, ako ste k nim prišli? Čo je príčinou ich vzniku a mali by ste sa kvôli tomu vôbec znepokojovať? Modriny sú výsledkom toho, že kapiláry v našom tele sú tenké.

Pripravili sme si pre vás zoznam 7 zdravotných problémov, ktoré môžu byť na príčine. Najlepšie bude, ak sami zájdete za doktorom. Špecialisti, ktorí sa zaoberajú týmito problémami sa nazývajú hematológovia.

Zdvíhanie ťažkých váh:
Zdvíhanie závaží je sekundárnym dôvodom vzniku modrín. Znamená to, že vaše krvné cievy sú slabé a nadmerná fyzická aktivita im škodí, dokonca môže viesť k poškodeniu aj najzdravších kapilár. Ťažký tréning, na ktorý nie ste pripravení, môže byť pre vás veľmi nebezpečný. Dokonca aj deti mávajú modriny, napríklad keď nosia do školy príliš ťažké školské tašky, ktoré ledva zdvihnú.

Užívanie liekov:
Užívanie niektorých liekov, ktoré ovplyvňujú krv, môže viesť ku vzniku od tých najmenších ku najväčším a najnebezpečnejším modrinám. Bývajú spôsobené antidepresívami, analgetikami, protizápalovými liekmi či liekmi, ktoré obsahujú železo. Najčastejším liekom, ktorý spôsobuje modriny, je aspirín. Ak ste spozorovali, že užívanie liekov vám spôsobuje modriny, mali by ste určite zájsť za doktorom. Možno budete musieť vysadiť niektoré lieky, aby ste sa vyhli vnútornému krvácaniu.

Choroby krvi:
Ochorenia krvi a ciev môžu spôsobiť tvorbu modrín. Varikóza, Willebrandova choroba, trombocytopénia alebo leukémia sú často spôsobené problémami s krvným obehom. Neodkladajte návštevu lekára, najmä ak ste si všimli ďalšie znepokojujúce príznaky: bolesť a opuchnuté nohy, krvácanie ďasien, malé kapilárne škvrny na tele alebo krvácanie z nosa.

Hormonálna nerovnováha:
Hormonálne výkyvy sú jedným z najčastejších dôvodov vzniku modrín. Môžu sa objaviť, ak máte nízky obsah estrogénu. Často tým trpia ženy, ktoré prechádzajú menopauzou, užívajú hormonálnu antikoncepciu či sú tehotné. Nedostatok estrogénu výrazne oslabuje krvné cievy a steny kapilár sa môžu veľmi ľahko poškodiť.

Nedostatok živín:
Vitamíny, vitamíny! Snažíme sa uistiť, že naše deti ich majú nadostač, no pritom často zabúdame na seba. Niektoré nevysvetliteľné modriny môžu byť signálom, že telo má nedostatok dôležitých živín. Napríklad vitamín B12 sa podieľa na tvorbe krvi, vitamín K je zodpovedný za zrážanie krvi a vitamín C má dôležitú funkciu vo vytváraní nových tkanív. Bez nich by boli naše cievy veľmi krehké. Keď máme v tele nedostatok alebo nadbytok železa, naše kapiláry sa stenčujú. No neutekajte do lekárne hneď si kúpiť vitamíny, najprv zistite, či skutočne trpíte nedostatkom a skúste spestriť svoju stravu. Zdrojom vitamínu P je čerstvý zelený čaj, jablká, tekvica a cesnak. Vitamín K sa nachádza v banánoch, vajciach, orechoch a mastných rybách. B12 sa nachádza v pečeni, rybách, syre a šaláte.

Cukrovka:
Krv a cukor sú prvou vecou, ktorá nám príde na myseľ, keď niekto spomenie túto chorobu. Cukrovka má negatívny vplyv na krvný obeh, takže je veľmi ľahké získať modriny. Modriny môžu byť príznakom tejto choroby vo veľmi rannom štádiu. Ďalšie príznaky: často ste smädní, rany sa hoja dlhšie, rýchlo sa unavíte, vaše videnie je rozmazané a na pokožke máte biele škvrny.

Starnutie:
Smutným, no prirodzeným dôvodom modrín, podľa lekárov, je vek. Cievny systém je s vekom čoraz slabší a tkanivá strácajú svoju elasticitu. Väčšinou sa takéto „s vekom súvisiace modriny“ vyskytujú na nohách.

 

Bonus: Ktoré modriny sú nebezpečné a ktoré nie sú?
Ako modriny postupne miznú, nadobudnú červenú farbu. To znamená, že máme pod kožou krv. Po istom čase sa farba zmení na čiernu, modrú či dokonca fialovú. Do 5-10 dní sa modrina zmení na žltú či zelenú škvrnu. Posledné štádium je 10-14 dní po zranení, kedy poranená oblasť zhnedne a potom už iba bledne.

Pozor: Modriny prirodzene zmiznú 2 týždne po zranení. Takže ak modrina nezmizne ani po takej dlhej dobe, mali by ste navštíviť lekára.

Našli ste si aj vy na tele modriny a neviete pochopiť, kde ste ku nim prišli? Čo ste s nimi urobili? Povedzte nám o tom v komentároch.

Prečítali ste si článok až do konca? Zaujal Vás? Potom môžte prácu redaktora odmeniť tým, že dáte článku na Facebooku lajk alebo ho budete zdieľať ďakujeme.

Upozornenie: Tento článok má len informačný charakter a jedná sa o preklad zo zahraničných webov. Nenahrádza lekársku liečbu, vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.
Prehlasujeme, že autori ani prevádzkovateľ webu nepreberajú zodpovednosť za prípadné ujmy spôsobené využívaním liečebných metód v tomto článku.
Hoci sú recepty, rady alebo liečebné metódy v tomto článku písané s najlepším svedomím autora textu, ich použitie je na vlastné nebezpečenstvo a malo by prebiehať výhradne po konzultácii s vaším lekárom.

 

ZDROJ:brightside.me

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com