Manželstvá osôb rovnakého pohlavia budú realitou: V referende ich podporila výrazná väčšina!

Švajčiari sa v nedeľňajšom referende vyslovili za legalizáciu manželstiev osôb rovnakého pohlavia, informovali agentúry AFP a AP s odvolaním sa na prvé odhady zverejnené po uzavretí volebných miestností.

Ukázali, že 64 percent voličov súhlasilo s „manželstvom pre všetkých“, zatiaľ čo 36 percent Švajčiarov bolo proti. Podľa agentúry AFP tento výsledok nie je prekvapením, keďže prieskumy verejnej mienky pripisujú väčšinu zástancom homosexuálnych manželstiev.

Parlament vlani schválil manželstvá osôb rovnakého pohlavia, ale tri nacionalistické a kresťansko-konzervatívne strany, ktoré zozbierali dostatok podpisov na usporiadanie plebiscitu, sú proti.

Podľa zástancov manželstva pre všetkých sa prijatím zákona zrovnoprávnia partneri rovnakého pohlavia s heterosexuálnymi pármi – umožnilo by im to spoločne si adoptovať deti, získať občianstvo po uzavretí manželstva a lesbické páry by mohli využívať výhody regulovaného darcovstva spermií, uviedla agentúra AP.

Odporcovia sa domnievajú, že ak by občianske zväzky nahradili plnohodnotné manželstvo, narušilo by to tradičnú rodinu, zväzok muža a ženy, poznamenala agentúra AP. Hlavnými súpermi sú nacionalistická Švajčiarska ľudová strana (SVP), národno-konzervatívna Konfederatívna demokratická únia (EDU) a konzervatívna Kresťanská stredová strana. Tvrdia, že nie je potrebné meniť existujúce pravidlá, ktoré od roku 2007 umožňujú registrované partnerstvá.

Podľa zástancov však môže trvať ešte niekoľko mesiacov, kým budú môcť páry rovnakého pohlavia uzavrieť manželstvo, najmä kvôli administratívnym a legislatívnym postupom.

Väčšina krajín západnej Európy povolila manželstvá osôb rovnakého pohlavia, zatiaľ čo väčšina krajín v strednej a východnej časti kontinentu nie, uvádza agentúra AP.

zdroj: apnews.com

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com