Žijeme vo veľmi rýchlo-meniacom sa svete a niekedy nie je možné oslobodiť sa od stresu. Každý je vystavený emocionálnemu vyčerpaniu bez ohľadu na vek, profesiu a sociálne postavenie. Väčšina z nás nevidí stres ako problém, každý žije v bláznivom tempe a celý týždeň si praje, nech je už víkend.
Šťastie v živote človeka:
Je správne, že takto žijeme? Sme skutočne šťastní? Pokiaľ ste neustále pod stresom, hrozí vám emocionálne vyhorenie. Ak je váš nervový systém neustále v napätí, potom sa môže stať, že človek stratí svoj zdroj radosti. Ľudia začínajú pociťovať úzkosť a strach. Myseľ nedokáže odpočívať od neustále preťaženého organizmu.
Moderná kultúra sa zameriava na prácu a túžbu byť finančne zabezpečeným. V skutočnosti nás núti rýchlejšie a dlhšie pracovať, čo nám úplne odoberá našu energiu. V dôsledku toho sme všetci pod neustálym tlakom a vnútorným pocitom neistoty. Neustále vzrušenie z dôvodu nádeje a obáv vedie k tomu, že po dosiahnutí kariérnej úrovne sa nedokážeme radovať z úspechu a výsledkov svojej práce.
Často sú príčinami emocionálneho vyhorenia vzťahy s rodičmi v detstve, postoje a tradície, ktoré boli prijaté v rodine. Ak chcete dosiahnuť stav, v ktorom sa budete skutočne radovať, musíte byť oveľa zhovievavejší a mať optimistickejší pohľad na seba a na situáciu. Aj nadmerná horlivosť vedie k ochoreniam.
Najlepšia liečba blokov v tele je harmónia medzi pocitmi a racionálnym myslením. Človek by sa mal pravidelne opýtať: „Čo má v mojom živote zmysel, čo mi prináša radosť, úspech a šťastie?“ Keď je človek k sebe úprimný, objaví svoje najhlbšie pocity a túžby.
1.) Keď cítite, že situáciu nezvládate, zoberte si dovolenku a odíďte si odpočinúť.
2.) Dobre si rozdeľte prácu, ušetríte tým kopu času a nervov.
3.) Trávte viac času s rodinou a deťmi. Doprajte si prechádzky bez telefónu a hodiniek, na ktoré by ste sa neustále pozerali.
4.) Buďte medzi ľuďmi, osamelosť a izolácia ničia ľudskú psychiku.
5.) Neodopierajte si žiadne koníčky, venujte sa nejakému športu, svoj čas nemusíte venovať iba práci.
6.) Skúste spať denne najmenej 7-8 hodín. Počas spánku sa obnoví psycho-emocionálny stav tela. S nedostatkom spánku nastupujú kardiovaskulárne ochorenia, obezita a poruchy nervového systému.
Sledujte svoj život, aké máte sny/ciele a snažte sa zamyslieť nad tým, ako ich dosiahnuť.
A aké sú vaše spôsoby vyvarovania sa emocionálnemu vyčerpaniu? Ste pripravení zmeniť svoj život, aby ste sa dostali von z bludného kruhu stresu?