M. Žiak: Sčítanie je možnosťou na postupnú odluku cirkvi od štátu

Poslanec strany Sloboda a Solidarita (SaS) Miroslav Žiak uviedol, že od posledného sčítania dostali cirkvi viac ako pol miliardy eur.

BRATISLAVA 15. februára (SITA) – Sloboda a Solidarita (SaS) považuje sčítanie obyvateľstva za dobrú príležitosť na postupnú odluku cirkvi od štátu. V tlačovej správe o tom informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák.

„Sčítanie obyvateľstva umožňuje všetkým, aj veriacim, prihlásiť sa k voľbe ‚bez vyznania‘ alebo k ‚inému vyznaniu‘. Táto voľba neznamená, že je človek automaticky ateista alebo nehľadá pravdu a koná nemorálne. Naopak, ide o zodpovedné rozhodnutie, ktoré nám umožňuje znížiť celkový objem financií pre cirkvi,“ uviedol poslanec Miroslav Žiak (SaS). Tie sa tak podľa neho stanú oveľa slobodnejšími a menej naviazaným na štát, ako to podľa neho bolo doteraz.

Žiak sa domnieva, že sčítanie obyvateľstva sa tak stáva príležitosťou vyjadriť svoj názor, „že už viac nechceme financovať cirkvi z našich daní.“ Podľa neho je dôležité uvedomiť si, že len od posledného sčítania dostali cirkvi viac ako pol miliardy eur. Ak by ale sčítanie znamenalo pokles prihlásených pre určitú cirkev o desať percent, tá môže prísť aj o milión eur. „Občania Slovenska tak dnes dostávajú možnosť ukázať, že ich viera v Boha nezávisí od viery v cirkev,” uzavrel Žiak.

Sčítanie obyvateľov je možné od dneška a potrvá do 31. marca. Zúčastniť sa na ňom má každý obyvateľ, kto má na Slovensku trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Údaje, ktoré obyvateľ počas sčítania do formulára uvedie, sa vzťahujú k rozhodujúcemu okamihu sčítania. Tým je 1. január 2021. V prípade, ak obyvateľ nevie vyplniť online sčítací formulár, môže využiť asistované sčítanie, ktoré začne 1. apríla a potrvá do 31. októbra 2021.

 

Foto: SITA/Branislav Bibel

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com