Úteky z väzenia sú nám známe najmä z rôznych filmov, či seriálov. Realita je tiež plná prípadov, kedy sa odsúdení rozhodli pokúsiť sa ujsť z väzenia. Niektorým sa to podarilo, iní zas nemali také šťastie.
Alcatraz je väznica, ktorá bola až do roku 1963 jedna z najstráženejších v Spojených Štátoch. Určite tam nesedeli väzni za malé lúpeže, či iné drobnejšie trestné činy. Zväčša sem umiestňovali tie najnebezpečnejšie a najzávažnejšie prípady. Útek z tejto väznice bol takmer nemožný. Ak sa niekto o niečo také aj pokúsil, šanca na prežitie bola skoro nulová. Dôvod je veľmi jednoduchý. Väznica Alcatraz sa nachádza na ostrove, preto aj potencionálny útek by bol znemožnený oceánom.
Túžba po slobode je však silnejšia ako akékoľvek opatrenia a preto až 36 väzňov sa o útek pokúsilo. Všetky pokusy dopadli neúspešne. Tri prípady z roku 1962 sú však diskutabilné. Nemôžeme s určitosťou povedať, že ich úteky boli úspešné, avšak aspoň sa k úspechu priblížili.
Jedná sa o troch mužov Franka Morrisa a bratov Johna a Clarenca Anglinovcov. Títo muži v minulosti utiekli z viacerých väzníc a preto boli neskôr umiestnení práve v Alcatraze. Išlo o bankových lupičov, ktorí sa nedali odradiť ani umiestnením v Alcatraze.
Všetko si podrobne premysleli. Rôznymi lyžicami a inými predmetmi sa snažili rozšíriť otvory ventilácie. Trvalo im to celých 6 mesiacov, kým bol otvor dostatočne široký, aby cez neho mohli ujsť. Počas kopania otvor zakrývali kartónom a hluk kopania prekrývali hrou na harmoniku. Títo muži mali premyslené naozaj všetko. Keď ušli z väznice cez 15 metrov dlhý otvor, cez oceán sa plavili na vyrobenom rafte, dokonca s vyrobenými záchrannými vestami. Raft aj vesty si dokázali vyrobiť z plášteniek, ktoré pospájali teplou parou z trubiek. Ako veslá použili kusy dreva. Aby nevzbudili podozrenie, vo svojich celách pred útekom nechali na posteliach umelé hlavy vytvorené z toaletného papiera, mydla, farby a skutočných vlasov.
Pri pátraní po väzňoch FBI našla len zvyšky raftu. Mysleli si, že väzni nemali šancu prežiť. O niekoľko rokov neskôr sa začali objavovať dôkazy, že to muži prežili. V roku 2012 rodina bratov Anglinovcov verejne prehlásila, že bratia útek prežili. Ako dôkazy slúžia napríklad aj niektoré fotky oboch bratov.
To, čo sa stalo v roku 2013 by FBI nečakala. 50 rokov po úteku im John Anglinovský napísal list. V liste bola uvedená od Johna ponuka, že sa dobrovoľne nechá opäť uväzniť, ak mu zabezpečia lekársku starostlivosť. 83 ročný John bol na tom naozaj zle, mal rakovinu vo vysokom štádiu a lekársku starostlivosť si nemohol dovoliť. Jeho brat Clarence bol už mŕtvy, avšak John sa svojej liečby taktiež nedočkal. Krátko po tom ako FBI poslal list zomrel.
To, či list naozaj písal utečený väzeň z Alcatrazu John Anglinovský sa nevie na isto. FBI list podrobne skúmala a preverovala a jeho zverejnenie nastalo až teraz v roku 2018, čiže 5 rokov po jeho doručení. Doteraz však nie je isté, či to písal jeden z bratov a či sa trom mužom naozaj podarilo prežiť útek z Alcatrazu.