Len 1% ľudí vie vyriešiť túto logickú hádanku o ľuďoch so zelenými očami. Patríte medzi nich?

Predstavte si, že jeden šialený diktátor uväznil 100 ľudí na ostrove, všetci z nich sú skvelí matematici. Na ostrove však platí pravidlo, že väzeň môže v noci požiadať o svoju slobodu. Ak má väzeň zelené oči bude prepustený, ak nemá bude zhodený do sopky.

Neskôr sa zistilo, že všetci väzni na ostrove majú zelené oči. Problém je v tom, že o tom nevedia. Na ostrove sú uväznení od svojho narodenia, nemajú žiadne zrkadlá a voda, s ktorou dochádzajú do kontaktu je matná. Takisto platí, že medzi sebou nemôžu komunikovať takže nikto z nich netuší či má zelené oči. Žiaden väzeň, ale nechce riskovať, kým si nebude istý, že skutočne má zelené oči.

Každé ráno sa však väzni stretávajú pri rannom nástupe. Diktátor po značnom tlaku zvonka dovolí, aby ste navštívili jeho ostrov. Môžete s väzňami komunikovať, avšak smiete povedať len jednu vetu. Pričom nesmiete povedať žiadnu novú informáciu. Čo môžete povedať, aby ste neporušili podmienky, ktoré vám diktátor dal a predsa pomohli väzňom.

Po dlhšom premýšľaní pri rannom nástupe väzňom poviete: „Aspoň jeden z vás má zelené oči.“ Diktátor si je istý, že vaše tvrdenie nič nezmení, ale jedno ráno, sto dní  od vášho odchodu na ostrove už nie je nikto. Pretože v túto noc všetci požiadali o svoje prepustenie. Ako sa vám touto vetou podarilo všetkých väzňov oslobodiť?

Pre vysvetlenie nie je podstatný počet väzňov. Keby napríklad boli len dvaja po vašom vyhlásení, by sa pozreli jeden na druhého a mysleli si, že ten druhý je ten s tými zelenými očami. Ráno by však zistili, že obaja sú ešte na ostrove. To by znamenalo, že obaja sú zeleno okí a tak obaja ďalšiu noc požiadajú o prepustenie.

Teraz si predstavme, že na ostrove sú traja väzni Janko, Maťko a Anička. Po vašom vyhlásení sa pozrú jeden na druhého a každý z nich si myslí, že jeho dvaja spoluväzni majú zelené oči. Napríklad Janko si pomyslí, že ak Maťko a Anička sú jediní zeleno okí väzni, tak budú sledovať už len jeden druhého. Znamenalo by to, že ďalšie ráno obaja odídu, ale Janko ich uvidí aj na tretie áno a to musí znamenať, že všetci traja majú zelené oči. Všetci traja požiadajú o slobodu ďalšiu noc.

Takéto premýšľanie sa nazýva logická indukcia. Môžeme takto pokračovať so štyrmi, piatimi až stomi väzňami, dospeli by sme k rovnakému záveru.

Nikto z väzňov si nie je istý, či je tým zeleno okým človekom, ktorého ostatní sledujú. Zistí to až uplynie rovnaký počet nocí ako je väzňov na ostrove.

Uhádli ste odpoveď bez našej pomoci ??

zdroj: viralitycz.tiscali.cz / brightside.me

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com