Lekári varujú: Nikdy nenechajte svojho psa olizovať vašu tvár. Tu je dôvod!

Lekári varujú, aby sa váš pes neolizoval. Vysvetľujeme prečo.

Každý, kto má psa, vie, že keď je pes veľmi šťastný, dokáže svojmu majiteľovi z radosti olízať tvár. Bohužiaľ sa ukázalo, že toto nevinné gesto môže mať vážne zdravotné následky.

Existuje dokonca mýtus, podľa ktorého sú psie sliny nielen neškodné, ale majú dokonca antiseptické vlastnosti.

Bohužiaľ, v závislosti od toho, čo pes líže, môžu jeho sliny obsahovať rôzne kmene baktérií, ktoré sú pre človeka nebezpečné. Baktérie, ktoré sú pre psy neškodné, ale ak sa dostanú do ľudského tela, môžu spôsobiť nebezpečné ochorenia.

Podľa Dr. Leni Kaplanovej z Katedry veterinárnej medicíny Cornellovej univerzity medzi nebezpečné baktérie, ktoré sa môžu nachádzať v psích slinách, patria E. coli, salmonela a klostrídiá.

Olizovanie okolia úst, očí a nosa predstavuje najväčšie riziko infekcie nebezpečnými baktériami. Ak nám pes olíže ruky a my si ich potom neumyjeme, môžeme si do tela zaviesť baktérie. Tento spôsob je známy ako fekálno-orálna cesta. Preto je dôležité, aby ste si po kontakte so zvieratami vždy umyli ruky mydlom a vodou, napríklad predtým, ako niečo zjete.

Osobitne ohrození sú ľudia so zníženou imunitou, ktorí môžu byť obzvlášť náchylní na infekciu patogénmi nachádzajúcimi sa v psích slinách.

Stručne povedané: predstavte si hypotetickú situáciu, v ktorej sa jeden pes vykadil a váš pes to hovienko vylízal a teraz chce vylízať vás. Preto by bolo lepšie vyhnúť sa tomuto.

zdroj: asrn.org

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com