Lekári bijú na poplach: Nemocnice sú pred kolapsom, posielajú výzvu ministrovi Krajčímu!

Lekári žiadajú ministra zdravotníctva Mareka Krajčího o stretnutie, a to v čo najskoršom termíne. Na utorňajšom brífingu to povedal prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár.

Výzva ministrovi zdravotníctva

Komora spolu so Slovenskou lekárskou spoločnosťou (SLS) ministra vyzývajú, aby „napriek dlhodobej ignorancii všetkých zdravotníckych organizácií prijal pomocnú ruku na aktívnu spoluprácu po organizačnej aj realizačnej stránke“.

Ak sa tak nestane, budú musieť podľa Kollára považovať Krajčího nečinnosť za absolútne zlyhanie pri výkone funkcie ministra zdravotníctva. Bez spolupráce totiž personálnu krízu a odvrátenie kolapsu nemocníc podľa lekárov nie je možné vyriešiť.

Nemocnice sú pred kolapsom

Kollár poukázal na to, že nemocnice sú pred kolapsom a limity sú v prvom rade personálne. Vláda podľa neho svojimi poslednými rozhodnutiami nepodržala zdravotníkov, preplnené kolabujúce nemocnice, ani pacientov.

„Zdravotníci sú preťažení a vyčerpaní, sú nielen pod neúmerným tlakom, ale v súčasných podmienkach aj pod priamym vplyvom ohrozenia zdravia a životov pri výkone povolania. Situácia je nielen zložitá, ale aj chaotická. Nemáme funkčného premiéra, vládu ani ministra zdravotníctva,“ povedal šéf lekárskej komory.

Prezident SLK zároveň požiadal všetkých občanov, aby sa celé nasledujúce obdobie zdržiavali iba v kruhu najbližších. „Ak padneme my, zdravotníci, nebude vám mať kto pomôcť. Všetci toho máme plné zuby, preto chcem poprosiť, vyhýbajme sa osobným kontaktom s cudzími osobami,“ doplnil Kollár. Zároveň apeloval na všetkých lekárov, aby boli v tomto období navzájom solidárni.

 

zdroj: webnoviny.sk, Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com