Kyjev šokuje: Rusi zaútočili na Bielorusko, chystajú aj falošný útok na Černobyľ

Velenie ukrajinských vzdušných síl dnes popoludní informovalo, že ruské lietadlá zaútočili na bieloruskú dedinu Kopani neďaleko ukrajinsko-bieloruských hraníc. „Dostali sme informáciu od Štátnej pohraničnej stráže, že ruské lietadlá vzlietli z letiska Dubrovica (Bielorusko), preleteli nad územím Ukrajiny, otočili sa nad našimi dedinami, po čom spustili paľbu na dedinu Kopani,“ uviedlo velenie na Facebooku.

Ukrajinská armáda sa domnieva, že ide o provokáciu, ktorej cieľom je vtiahnuť Bielorusko do vojny.

„Oficiálne vyhlasujeme: Ukrajinská armáda neplánovala a neplánuje podniknúť žiadne agresívne akcie proti Bieloruskej republike,“ vyhlásila v tejto súvislosti ukrajinská bezpečnostná služba.

Podľa poradcu ukrajinského prezidenta Oleksija Arestovyča Rusko urobí všetko pre to, aby zatiahlo Bielorusko do vojny. „Verím, že (bieloruské vedenie) urobí všetko pre to, aby sa tomuto scenáru vyhlo,“ hovorí.

Podľa štátnej tlačovej agentúry BelTA bieloruské ministerstvo obrany tvrdí, že informácie o útoku na bieloruskú dedinu sú „úplný nezmysel“.

Bieloruský líder Alexander Lukašenko poskytol územie svojej krajiny ruskej armáde na útok na Ukrajinu, ale zatiaľ sa zdráha vstúpiť priamo do otvorenej vojny. Bielorusko bolo dejiskom troch kôl rokovaní o prímerí medzi Kyjevom a Moskvou.

Lukašenko na piatkovom stretnutí s ruským prezidentom Putinom povedal, že Ukrajina sa pripravuje zaútočiť aj na bieloruské územie. Podľa neho ruská invázia pomohla zabrániť ukrajinskému útoku na Bielorusko, uviedla agentúra RIA Novosti.

„Po prvom kole rokovaní s Moskvou si Putin a Lukašenko zatelefonovali. Je možné, že vydali tieto príkazy: Putin, aby uskutočnil provokácie, ostreľoval bieloruské územie ruskými lietadlami z Ukrajiny; Lukašenko, aby pripravil bieloruské ozbrojené sily na inváziu na Ukrajinu. Podľa našich predbežných údajov sa (Bielorusi) môžu k invázii pripojiť 11. marca o 21:00 (20:00 SEČ),“ predpovedajú ukrajinskí analytici.

Ukrajinská vojenská rozviedka tvrdí, že ruský prezident Vladimír Putin nariadil prípravu teroristického útoku na odstavenú jadrovú elektráreň v Černobyle a chce z neho obviniť Ukrajinu. Informovali o tom ukrajinské médiá. Moskva správu zatiaľ nekomentovala.

Ako stránka sa nestotožňujeme a odsudzujeme ruskú agresiu proti Ukrajine. VOJNA NIE JE ŽIADNE RIEŠENIE a prináša skazu pre všetkých!

zdroj: ua.interfax.com.ua

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com