Kvapkám do nosa holduje čoraz viac ľudí! U niektorých pretrváva závislosť už roky, dá sa jej zbaviť?

Girl sprays the spray from runny nose into the nasal pass

Spread the love

Kvapky do nosa sú účinnou pomocou pri chrípke. Pomáhajú uvoľniť nos od hlienov a dýchacie cesty sú vďaka nim prechodnejšie. Trh ponúka veľa produktov na tento účel. Obľúbené sú aj spreje do nosa s rovnakým účinkom.

Prvá vec, na ktorú by mal lekárnik pri kupovaní kvapiek upozorniť je, že kvapky sa môžu užívať len niekoľko dní po sebe (minimálne päť, maximálne sedem). Kvapky do nosa majú niekoľko nežiaducich účinkov, ktoré sú dostupné v každom príbalovom letáčiku v balení. Nie každý im však venuje pozornosť.

Viete aké sú nežiaduce účinky?
Kvapky poškodzujú najmä nosovú sliznicu. Toto poškodenie môže viesť až k opuchu a atrofii nosovej sliznice, kedy dochádza k postupnému stenčovaniu sliznice. Pri ich používaní môže dôjsť aj k tvoreniu chrást na sliznici. Môže nastať aj deviácia nosovej priehradky. Rovnako môžu aj spôsobiť zhoršené dýchanie, ktoré nebude mať nič spoločné s nachladnutím.

U mnohých ľudí začína vznikať aj závislosť na kvapkách. Ich používanie počas prechladnutia nie je nič nezvyčajné, no z obyčajného aplikovania kvapiek, sa môže vyvinúť akútna potreba použiť ich zas a zas. Ľudia trpiaci touto závislosťou kvapky opisujú, ako niečo bez čoho odrazu nevedia dýchať. Kvapky užívajú aj napriek tomu, že choroba ich telo už dávno opustila. Je to preto, lebo kvapky uľahčujú dýchanie, hoci človek chorobou netrpí.

Kvapky totiž pomáhajú aj pri suchom nose, ktorý sa vysušuje pri pobyte na znečistených miestach, môže za to najmä prach alebo vysoké teploty. Aj toto spôsobuje opuch sliznice. Ľudia to riešia obyčajnými kvapkami do nosa (prejavom suchého nosa je hustý sekrét), no tým to len zhoršujú. Okamžite siahajú po kvapkách, no rozhodne by sa to s nimi nemalo preháňať.

Dá sa zbaviť závislosti?
Podľa odborníkov sa tejto závislosti zbaviť dá veľmi jednoducho. Stačí sa kvapkám vyhýbať. Je potrebné odolať nutkaniu na „ďalšiu dávku“ a naučiť sa fungovať bez tejto pomoci na zlepšenie dýchania. Ak má závislí veľký problém odolať kvapkám, tak by malo pomôcť naparovanie, ktoré nosu škodí omnoho menej. Dokonca, podľa odborníkov, stačí keď si do nosa namiesto kvapiek, streknete minerálku.

You Might Also Like