Ktorá farba žĺtka je podľa vás najzdravšia? Výber vás možno prekvapí a vyvedie z omylu!

Dá sa povedať, že vajíčka sú veľmi obľúbenou pochúťkou už dlhé storočia. Taktiež sú veľmi dôležité pre naše zdravie, pretože obsahujú vitamín D v žĺtku a bielkoviny v bielku. Navyše ich konzumácia je menšou prevenciou rakoviny či srdcových chorôb a v neposlednom rade vajíčka pomáhajú rastu a vývoju u detí.

Vajíčka, ktoré nesú naše sliepky skutočne môžu mať všetky výhody spomenuté vyššie, no je to tak aj u tých, ktoré si kupujeme v obchode? V dnešnej dobe je totiž pre ľudí ľahšie kúpiť si vajíčka v obchode, ako chovať sliepky – stojí to čas aj peniaze – treba im vybudovať kurník, miesto, kde nájdu dostatok hmyzu, trávy a potom sa môžeme tešiť z vajíčok.

Ako je to s tými z obchodu? Ako dokážeme rozoznať, či sme si kúpili zdravé vajíčko alebo nie? Je to veľmi jednoduché, a zvládne to každý z nás. Stačí sa pozrieť na farbu žĺtku a výsledok vás môže prekvapiť.

Pripravili sme si pre vás 3 vajíčka, z ktorých každé má inú farbu žĺtka a budeme sa snažiť vysvetliť vám, čo každá farba znamená.

Obrázok č.1 Tmavooranžový žĺtok ( v ľavo )
Presne takéto sfarbenie by mal obsahovať žĺtok. Z tohto môžeme súdiť, že sliepka je vychovaná vo vhodnom kurníku s prirodzeným prostredím, mala dostatok hmyzu a čerstvej trávy.

Obrázok č.2 Svetložltý žĺtok ( v strede )
Dávajte si pozor! Toto sfarbenie majú vajcia, ktoré sú od sliepok, ktoré boli chované v obrovských halách, kde nemali prístup k čerstvému vzduchu a slnka. Väčšinou sa jedná o veľkochovy, ktoré majú málo miesta a zlú hygienu. Sliepočky bývajú týrané a zaobchádza sa s nimi veľmi zle. Sú kŕmené iba zrnom, čiže obsahujú menej vitamínov.

Obrázok č.3 Svetlooranžový žĺtok ( v pravo )
U tohto sfarbenia sa až tak nemusíte báť. Sliepky bývajú chované v lepších podmienkach – napr. na farme, kde majú lepšiu hygienu, prístup k vzduchu a tráve. Jediným dôvodom, prečo žĺtok nie je sfarbený tak, akoby mal je ten, že bývajú kŕmené iba zrnom.

zdroj : fhfn.org

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com