Krematória nestíhajú spopolňovať zosnulých, štát im zaplatí prenájom chladiacich priestorov

V krematóriách dôjde na nevyhnutný čas k rozširovaniu chladiacich kapacít. Ministerstvo vnútra SR (MV SR) to uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslala riaditeľka tlačového odboru rezortu Barbara Túrosová.

V prípade, že kremačné zariadenie nebude mať dostatočné chladiace kapacity alebo bude musieť vykonať údržbu spaľovacieho zariadenia, bude si môcť prenajať mobilné chladiace priestory. Náklady spojené s prenájmom bude niesť štát.

V sídle MV SR sa dnes stretli zástupcovia sekcie krízového riadenia rezortu vnútra, Úradu verejného zdravotníctva a zástupcovia Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb (SAPAKS), aby vyriešili problém s nedostatočnými kapacitami krematórií.

Keďže obec je povinná zriadiť pohrebisko, bude musieť požiadať o prenajatie chladiaceho zariadenia v spolupráci s príslušným regionálnym Úradom verejného zdravotníctva a následne okresnou bezpečnostnou radou alebo okresným krízovým štábom.

Predseda SAPAKS Ladislav Stríž na tlačovej konferencii informoval, že v dôsledku úmrtí ľudí na ochorenie COVID-19 krematóriá nestíhajú spopolňovať pozostatky zosnulých dostatočne rýchlo a nemajú kapacity na uskladnenie telesných pozostatkov zosnulých. Na Slovensku je celkovo sedem krematórií. V prevádzke ich je ale len šesť.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com