Krajčí už povolil použitie ruskej vakcíny Sputnik V: Plnú zodpovednosť za podanie hodili na lekárov!

Za očkovanie vakcínou Sputnik V preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) podpísal použitie vakcíny Sputnik V na boj s ochorením COVID-19 na Slovensku. Nateraz by sa mohla používať do konca augusta. Skupinové povolenia na terapeutické použitie zverejnilo na webe Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.

Za terapiu neregistrovaným liekom preberá plnú zodpovednosť ošetrujúci lekár,“ uvádza sa v súhlasoch podpísaných šéfom rezortu zdravotníctva.

MZ SR v reakcii na tento krok uviedlo, že ochrana zdravia a životov je preň na prvom mieste, preto vždy hľadá riešenia v prospech ľudí, a tak to bolo aj v tomto prípade. Spolupracovať bude so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Ten preverí šaržu a následne sa oznámi, kedy sa začne oficiálne očkovanie.

Rezort pripomenul, že s cieľom ochrany zdravia a životov ľudí sa vydá ročne niekoľko stoviek výnimiek na neregistrované lieky pre ľudí, ktorí bojujú o život alebo vyčerpali všetky možné dostupné varianty na liečbu.

V prípade vakcíny Sputnik V minister zdravotníctva poľa rezortu v plnej miere dodržal ustanovenie zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach. „Fakt zároveň je, že záujemcovia o očkovanie vakcínou budú potvrdzovať, že vedia, že ide o vakcínu bez schválenia v Európskej liekovej agentúre,“ doplnila hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Premiér Igor Matovič (OĽANO) v pondelok (1. 3.) informoval o tom, že Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V. Očkovanie vakcínou bude dobrovoľné a bez obmedzenia veku. Vakcína Sputnik V sa bude na Slovensku používať na základe výnimky.

Záujemcovia o očkovanie Sputnikom budú potvrdzovať, že vedia, že ide o vakcínu bez schválenia v Európskej liekovej agentúre. Ako podotkol minister, je však mnoho krajín, kde Sputnik V registráciu má. Ruská vakcína je v súčasnosti zaregistrovaná v 38 krajinách sveta.

 

zdroj: TASR, Foto: archívne, SITA/Úrad vlády SR.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com