Krajčí: Po plošnom testovaní sa vo väčšine okresov epidemická situácia zlepšila, očakávania však boli vyššie

Ide len o 23,2 percentnú priemernú hrubú redukciu prevalenie. Podľa ministra zdravotníctva je to oveľa menej, ako predpokladali.

BRATISLAVA 3. februára (SITA) – Po plošnom testovaní sa vo väčšine okresov epidemická situácia zlepšila. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ako však uviedol, ide len o 23,2-percentnú priemernú hrubú redukciu prevalenie. Podľa ministra je to oveľa menej, ako predpokladali. Počas jesenného celoplošného testovania sa infekčnosť zrazila o 58 percent, po testovaní v Nitre sa to podarilo o približne 50 percent. Podľa Krajčího ide o veľmi závažné informácie, ktoré pravdepodobne hovoria o tom, že v regiónoch je oveľa väčšia prevaha nebezpečnejšej britskej mutácie koronavírusu.

Situácia v regiónoch je však stále veľmi vážna, aktuálne prevažujú bordové regióny. Najvážnejšia situácia je v okresoch Partizánske, Šaľa, Zlaté Moravce, Revúca, Rožňava, Bánovce nad Bebravou, Hlohovec, Trnava a Žiar nad Hronom. Tretí stupeň varovania má 41 okresov, druhý stupeň 20 okresov a prvý stupeň má len okres Veľký Krtíš, kde je situácia aktuálne najlepšia. Vážne je to aj v Bratislave, kde len v stredu pribudlo 35 nových hospitalizovaných pacientov. Univerzitná nemocnica Bratislava má aktuálne viac ako 400 pacientov s ochorením COVID-19, niektorých museli začať prevážať do iných nemocníc.

Slovenské nemocnice podľa Krajčího enormný nával pacientov zatiaľ zvládajú. Situácia v nemocniciach v severných regiónoch Slovenska je oveľa lepšia ako v južných. V porovnaní s koncom minulého roka sa tak situácia otočila.

 

Foto: SITA/Martin Medňanský

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com