Minister zdravotníctva ohlásil nákup 35 miliónov antigénových testov, určených na samotestovanie.
Celkovo za ne zaplatíme skoro 140 miliónov eur. Testy, ktoré kupujeme, však podľa analytika neslúžia na to, čo s nimi chceme robiť.
Analytik Martin Smatana upozorňuje, že nakúpené testy nie sú určené na samodiagnostiku.
Jeho status prinášame v plnom znení:
V tieni kľúčových tém týchto dní sa stratilo, že ministerstvo zdravotníctva objednalo z rámcovej zmluvy EU komisie 35 mil. antigénových testov za takmer 140 mil. EUR.
Myslím si, že táto téma by v tieni ostať rozhodne nemala. Prečo?
1. Kúpené testy nie sú tak presne nazálne samotesty ako to prezentuje p. minister Krajči v citácií.
Podľa uskladňovacej zmluvy so ŠHR (https://crz.gov.sk/data/att/2764411.pdf) sa kúpili dva typy testov.
Jeden poznáme veľmi dobre. Jedná sa o „Standard Q Covid AG test“ od Biosensoru. Tento test nie je samotestovací ani nazálny. V žiadnom prípade. Je to štandardný AG test, tak ako je aj registrovaný a používaný masovo u nás. Biosensor má nazálne testy, ale nie na samotestovanie. Tie uviedli na trh 18.12.2020 a volajú sa „STANDARD F COVID-19 Ag FIA“. V brožúrke uvádzajú, že sú určené len pre používanie zdravotníkmi.
V druhom prípade sa síce jedná o nazálne testy (CLINITEST® Rapid COVID-19 od SIEMENSu) ale nie sú na samotestovanie. Citujem z brožúrky „Nasal specimens can be collected by a healthcare professional or by a layperson under the direct supervision of a healthcare professional (odkaz nižšie) .“ Áno, ster si môžu spraviť pod dozorom ľudia, ale problém je v tom, že pri vyhodnotení sa stále musí nakvapkávať vzorka. Nie je to teda predpripravený samotest, ale komfortnejší nazálny test.
Ani jeden z týchto testov teda neumožní „obrovskú zmenu v testovacej stratégií“, ako rozprával p. minister. Maximálne tak v jednom prípade bude ster príjemnejší (ale trošku menej presný).
Spomenutie Úradu pre normalizáciu ma preto trošku desí. Obávam sa, že tlak je prekvalifikovať testy a ukázať výrobcom, že nevedia na čo, kde a ako vlastné výrobky používať. Inak povedané, hrozí, že kým sme do teraz používali testy v rozpore s tým „kde“ ich máme používať tak čoskoro pokazíme aj to „ako“ sa majú používať“*.
2. Dodnes sme použili 14,2 milióna AG testov. Prečo sme teraz kúpili 35 mil.?
K dnešnému dátumu sme podľa ministerských údajov spotrebovali 14,2 mil. AG testov. Plánovaný objem je teda takmer 2,5 násobok našej štvormesačnej spotreby, vrátane plošných testov či masového skríningu. Ak by sme to prepočítali, tak nám 35 mil. testov vydrží pri súčasnej spotrebe takmer 10 mesiacov testovania. Prečo sme ich teda toľko kúpili?
Idea asi bola testy rozdať na samotestovanie doma a prinútiť nás testovať sa 2-3x týždenne**. Matematicky by to zmysel dávalo. Problémy sú ale dva:
Kúpené testy nie sú na takýto proces vhodné / stavané ako vysvetľujem vyššie (hrozí napr. výrazne nižšia presnosť) a je to v rozpore s odporúčaniami EK, výrobcov či viacerých veľkých štúdií (pozrite využitie napr. tu: https://www.facebook.com/martin.smatana1/posts/10158833821074340, kde sa téme detailne venujem).
Čo ma ďalej trápi je, že keďže tento týždeň sa už vyskladňujú prvé testy, tak sa museli objednať najneskôr minulý týždeň, počas rokovania s vedcami.
Počas rokovania, kde sa dohodli, že spravia novú stratégiu testovania a testy budú využívať podľa účelu či ich silných stránok. Inak povedané. Vyzerá, že vedcov namotali a spravili si svoje. To asi vysvetľuje popisované emócie keď sa táto téma riešila (https://dennikn.sk/…/za-oponou-rokovani-odbornikov…/…)… proste už bolo rozhodnuté.
To, že štát plánuje kúpiť ďalšie AG testy (uznesením vlády č.98 zo dňa 18.2.2021 bola uložená úloha realizovať tvorbu pohotovostných zásob 25 mil ks AG testov) ani komentovať nebudem.
Škoda, že rámcová zmluva EK nie je verejná. Zaujímalo by ma aký bol celý balík testov a koľko % sme z toho zobrali my. Len pre informáciu, Nemecko plánuje v ideálnom stave mať mesačnú spotrebu 30 – 45 mil. AG testov. Veľa. Áno, ale ich je 83 mil. Nás len 5,4. (https://www.reuters.com/…/us-health-coronavirus-germany…) .
Neviem čo k tomu viac dodať. Čím ďalej, tým viac strácam slov…
*ak si chcete pozrieť zoznam overených AG nazálnych testov, tak nemecký „Bundesinstitut für Arzneimittel und Medizinprodukte“ (t.j. ich ŠUKL) robí verifikáciu všetkých testov. V rámci nazálnych samotestov zaradil zatiaľ testy od 3 výrobcov (t.j. Healgen Scientific, Xiamen Boson Biotech and Hangzhou Laihe Biotech).
Aktu. 18.40 – firma SIEMENS prebaluje Healegen scientific (ale schvalovanie prebiehalo v ramci navodu na pouzitie, ako píšem vyššie) V Nemecku aj tak vydali špeciálnu výnimku na používanie týchto testov na domáce využitie. Dajú sa komerčne kúpiť, štát ich nehradí. To vysvetľuje zapojenie Úradu pre normalizáciu a potvrdzuje teda zámery MZ. Ďakujem
Branislav Vartík
Aktua 19.11 – SIEMENS má výnimku aj v ČR (od včera) s tým, že ich povoľuje do 30.4 lebo nie sú dostupné iné vhodné AG testy a udeľuje povinnosť preškoliť záujemcov v prípade záujmu ako testy používať. Toto je asi klúčové: „S ohledem na potřebu dalšího vyhodnocování z hlediska bezpečnosti a funkční způsobilosti testů je výjimka z procesu posouzení shody udělena do 30. 4. 2021.
**ak bola idea tieto testy použiť v školách, tak to je aj v prípade nazálneho od SIEMENSu úplne nevhodný test (treba kazetové AG testy, tak ako používajú v Rakúsku)
Odkaz na správu denníka N: https://dennikn.sk/minuta/2293686/?ref=mwat
Odkaz na SIEMENS brožúrku: https://www.siemens-healthineers.com/…/clinitest-covid… a stránku: https://www.siemens-healthineers.com/…/clinitest-covid…
zdroj: správy RTVS, Martin Smatana, Foto: SITA/Branislav Bibel