KORONAVÍRUS: Španielsko chce vakcínou od Pfizeru zaočkovať najmenej 10 miliónov ľudí

Najvyšší predstaviteľ španielskeho zdravotníctva tvrdí, že tamojšia vláda plánuje zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 najmenej 10 miliónov ľudí z dovedna 47-miliónovej populácie. Použiť chcú novú vakcínu vyvinutú americkou farmaceutickou spoločnosťou Pfizer a jej nemeckým partnerom BioNTech.

Spoločnosť Pfizer v pondelok priniesla pozitívnu správu, keď uviedla, že jej vakcína proti koronavírusu môže mať podľa prvotných dát až 90-percentnú účinnosť. Španielsky minister zdravotníctva Salvador Illa v utorok poznamenal, že očkovanie občanov bude bezplatné. Očakáva, že do mája budúceho roka sa v Španielsku podarí aj vďaka nákupu ďalších vakcín zaočkovať dostatočný počet ľudí. Ako minister ďalej vyhlásil pre televíziu TVE, krajina očakáva prvé dávky od spoločnosti Pfizer začiatkom roka 2021.

Illa sa taktiež zaviazal, že bude bojovať proti vedeckým teóriám, ktoré ľudí podnecujú k negatívnemu postoju voči očkovaniu. Podľa najnovších prieskumov má až 43 % Španielov zdržanlivejší vzťah k vakcinácii. „Budeme postupovať veľmi jasne proti ľuďom, ktorí klamú a hrajú sa na vedcov,“ podotkol.

Španielsko zaznamenalo od začiatku pandémie viac ako 1,38 milióna prípadov a viac ako 39-tisíc súvisiacich úmrtí.

 

zdroj: SITA

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com