KORONAVÍRUS: Pozitívne vzorky z PCR testovania sa preveria aj na juhoafrický variant

Na budúci týždeň sa majú pozitívne vzorky z RT-PCR testovania preveriť aj na určenie britského, juhoafrického a českého variantu pandemického vírusu. TASR to potvrdila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

Úrad dostal 8000 nových testov od firmy vedca Pavla Čekana MultiplexDX, ktorý na ich vývoji spolupracoval s Biomedicínskym centrom Slovenskej akadémie vied. „Pomocou testov plánujeme realizovať celoslovenské prieskumy rozšírenia spomínaných variantov pandemického vírusu, pričom sa budú vyšetrovať klinické vzorky, ktoré vyšli ako RT-PCR pozitívne v jeden určený deň,“ priblížila Račková.

Prieskum sa plánuje najbližšie uskutočniť počas budúceho týždňa. „Takéto prieskumy sme doteraz uskutočňovali v súvislosti s rozšírením britského variantu pandemického vírusu,“ pripomenula hovorkyňa.

Vedec Čekan na margo daru vysvetlil, že cieľom je zistiť, na čom na Slovensku sme v súvislosti s juhoafrickým variantom. „Nech zachytíme ľudí s týmto nebezpečným variantom a izolujeme ho. Nech táto v podstate nová epidémia v pandémii nevyrastie, zas a znova, v nekontrolovateľné rozmery,“ napísal na sociálnej sieti.

Na Slovensku už potvrdili prvých sedem prípadov juhoafrickej mutácie nového koronavírusu. Všetko boli importované prípady. Variant 501Y.V2 po prvý raz zaznamenali v decembri 2020 v Juhoafrickej republike. Rýchlejšie sa šíri a je nebezpečný v tom, že umožňuje pôvodcovi covidu čiastočne obísť odpoveď imunitného systému napadnutého človeka.

zdroj: TASR, Obrázok od Shameer Pk z Pixabay

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com