KORONAVÍRUS: Nové obmedzenia na Slovensku: Výrazné zmeny a zákazy! Obmedzujú sa aj hromadné podujatia

Spread the love

Od stredy 16. septembra bude zakázané organizovať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach, výnimkou sú svadby a posedenia po pohreboch.

 

PRE KORONAVÍRUS SA SPRÍSNIA OPATRENIA, ZREJME UZAVRIEME HRANICU S UKRAJINOU, OBMEDZIA SA HROMADNÉ PODUJATIA

Uzavretie hranice s Ukrajinou navrhla Pandemická komisia vlády SR. Na zoznam rizikových krajín odporučila zaradiť Česko. Rakúsko a Maďarsko vyhodnotila ako krajiny s nepriaznivou prognózou. Naopak, medzi menej rizikové krajiny by mali pribudnúť Švédsko, Bulharsko a Kanada. Pandemická komisia tieto zmeny navrhne Ústrednému krízovému štábu SR, ktorý bude zasadať v pondelok 14. septembra.

Občanom odporučila necestovať do susedných krajín a tiež do rizikových krajín. Navrhla tiež ďalšie obmedzenia hromadných podujatí. Informoval o tom v piatok 11. septembra minister zdravotníctva Marek Krajčí.

RIZIKOVÉ KRAJINY

Pripomíname, že v zozname zelených krajín je aktuálne 26 štátov. Sú to: Austrália, Cyprus, Česká republika, Čína, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko a Taliansko. Všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na tomto zozname, sú rizikové.

NOVÝ SEMAFOR OKRESOV NA SLOVENSKU PODĽA RIZIKOVOSTI

Na zoznam červených okresov patrí celá Bratislava, ďalej okresy Nitra, Michalovce, Tvrdošín a Stará Ľubovňa.
Na zoznam oranžových okresov patria Malacky, Pezinok, Senec, Nové Zámky, Šaľa, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Sabinov, Prešov a Vranov nad Topľou.
Zvyšné okresy sú zelené.

 

OPATRENIA OD 16. SEPTEMBRA

Bude zakázané usporadúvať hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania a v ubytovacích zariadeniach (hoteloch) okrem svadieb a karov.
Podmienkou pre športové kempy bude negatívny test nie starší ako 96 hodín. Účastníci kempu nebudú môcť prejavovať príznaky respiračného ochorenia a počas jeho konania budú musieť dodržiavať spoločnú izoláciu.

OPATRENIA OD 1. OKTÓBRA

Na celom Slovensku bude počet osôb na svadbe obmedzený na 30.
V tzv. zelených okresoch bude maximálny počet osôb na hromadných podujatiach v exteriéri 200, v interiéri 100.
V oranžových a červených okresoch bude maximálny počet osôb na hromadných podujatiach v exteriéri 100, v interiéri 50.

RÚŠKA V ŠKOLÁCH

Povinnosť nosiť rúška v školách u žiakov druhého stupňa, na stredných a vysokých školách sa predĺži minimálne do konca septembra.
V školách na prvom stupni bude nosenie rúšok naďalej vysoko odporúčané.

SENIORI

Pandemická komisia vlády odporúča zákaz návštev v domovoch sociálnej starostlivosti v červených a oranžových okresoch Slovenska. Rovnako odporúča neorganizovať v týchto oblastiach rodinné oslavy. Seniorom tiež odporúča nechať sa očkovať proti chrípke a pneumokokovým ochoreniam.

 

Ako predísť nákaze

  • Ak môžete, zostaňte doma. Von vychádzajte len ak je to nutné.
  • Všade mimo domu noste rúško. Chránite tak seba aj ostatných.
  • Ak ste na verejnosti, držte si od ostatných odstup aspoň 2 metre.
  • Umývajte si ruky hneď po príchode domov.

Obmedzte na minimum stretnutia s priateľmi, blízkymi a rodinou. Vírus môžete šíriť aj bez toho, aby ste mali príznaky.

 

Informácie nájdete aj na www.korona.gov.sk

 

zdroj: FB Ministerstvo vnútra

You Might Also Like