KORONAVIRUS: Nevyžaduje si váš stav nemocnicu? Ako na Covid-19 doma?

Ako na Covid-19 doma? Radí Prim. MUDr. Kulkovský Milan na svojom blogu na facebooku.

Občanov s Covid-19 by som mohol rozdeliť do troch skupín:

1️⃣Bezpríznakoví: tí šťastnejší, našťastie väčšina, bez liečby, prípadne podpora imunity. Potreba podpory imunity je všeobecná, bez ohľadu na to, či tu Covid je alebo nie je

2️⃣ Mierne príznakoví: tí, ktorí ochorenie pociťujú, no nelimituje ich tak, aby museli byť hospitalizovaní

3️⃣ Ťažko príznakoví: ich stav vyžaduje hospitalizáciu, kyslíkovú liečbu, špeciálnu medikamentóznu liečbu, v najťažších prípadoch umelú pľúcnu ventiláciu, prípadne pri dostupnosti ECMO (v jednoduchosti, mimotelové okysličovanie krvi)

V nasledujúcich bodoch sa budem venovať liečbe tých, ktorí patria do druhej skupiny. Prvú preskočím, tretia je v rukách odborníkov. Liečba spočíva predovšetkým v ovplyvňovaní a zmierňovaní príznakov ochorenia. Tí, ktorí ste Covid prekonali, kľudne v diskusii pridávajte rady, ktoré vám v boji pomohli.

 Horúčka: pri nižších teplotách nie je podávanie antipyretík, liekov proti horúčke, potrebné. Po liekoch siahame pri výstupe nad 38stC. Najmä na jar sa čo-to popísalo o paracetamole (Paralen), v doporučených dávkach ho ale môžete kľudne používať. Aj v nemocniciach je štandardom. Okrem neho môžete použiť Novalgin alebo Ibuprofen (ružová súčasť nejednej kabelky). Na ibuprofen (Ibalgin) by si mali dávať pozor “žaludkári”, jeho časté používanie môže skončiť krvácajúcim vredom. Paralen nie je vhodný u tých, ktorí sa denne venujú “slovenskej hádzanej”, teda nadmernej degustácii alkoholu. Nezabúdajte ani na “babské recepty”, zábaly,…

 Kašeľ: voľnopredajných liekov na kašeľ, ktorý je prevažne suchý, dráždivý (informácia pre lekárnika), je kopec. Z reklám na vás volá taký či onaký -tusin. Niekedy pomôže Codein, najmä na noc. Na internete nájdete množstvo zaručených receptov. Vo všeobecnosti ale platí, že zázraky nemôžete čakať okamžite. Niekomu pomôže Fenistil. Nazi kombináciu bieleho alkoholu a Bromhexinu nedoporučujem. Ak dostanente chuť na miešaný nápoj, po vyliečení si dajte radšej Mojito alebo po otvorení hraníc Sex on the Beach.

 Podpora imunity, vitamíny: zvýšený príjem všetkých písmen z vitamínovej abecedy neuškodí. Michal Dávid dlhodobo doporučuje Céééčka, Dr. Bukovský okrem Listerinu D-čko, selén a zinok. Bez sarkazmu, vyššie uvedené určite pomôžu. V lekárni vám iste poradia pri kúpe mnohých imunopodporných prostriedkov.

 Tekutiny: horúčka, strata chuti, vyšší vek spojený s absecnciou pociťovania smädu = dehydratácia. Pite veľa. Tekutín. Nelakoholických. Čistá voda, čaje, občas minerálky, polievky, vývary. Starší ľudia smäd nepociťujú, aby ste si boli istí, že prijali dosť tekutín, nechajte im pri lôžku fľašku a sledujte, či z nej ubúda. Núkajte im ich radšej v menších množstvách a častejšie. Dehydratácia zabíja. Pomôcť môžu fľašky určené pre kojencov, so slamkou.

 Antibiotiká: nepatria k liečbe chrípky, vírusových ochorení a teda ani Covid-19. A teda nie, lekár, ktorý vám odmietne predpísať antibiotiká, nie je zlý, ale naopak. Uvažuje.

 Kľud: to, čo platí pri chrípke, pomôže aj pri Covid-19. Treba ich vyležať. Uvoľnite sa, ľahnite si. Upratovanie, rúbanie dreva, porážka oviec a prasiat počká. Stratili ste chuť, aj tak by ste si dobroty neužili. S nevyhnutnými prácami vám iste niekto pomôže. Ak aj nie, svet sa nezrúti. Z cintorína to určite neurobíte.

 Čo pomôže: Váčšina z vás už asi chorá bola. Ak sa cítite veľmi zle, ťažko sa vám dýcha, máte vyčerpávajúce horúčky, ktoré nedokážete stlmiť, odovzdajte sa radšej do rúk odborníkov. Nie každé vyšetrenie lekárom a prípadne i na urgentnom príjme musí skončiť hospitalizáciou. Nepovažujem za nevyhnutné vyzbrojiť sa oxymetrami, ktoré vás môžu zbytočne vystaršiť, predsa len, ani Aliexpress nie je zárukou kvality. Ak užívate lieky od tlaku, viete, že je vhodné, občas si tlak premerať. Horúčky s dehydratáciou môžu viesť k poklesu tlaku, vtedy si kľudne niektoré lieky prechodne vysaďte. Ak užívate lieky na odvodnenie, diuretiká, ich užívanie je tiež na zváženie. Úprava chronickej liečby by za ideálnych podmienok mala byť konzultovná s lekárom. Ohrozenými skupinami sú pravdaže diabetici, onkologickí pacienti, tí s chronickým srdcovým zlyhávaním, pacienti užívajúci lieky ovplvyňujúce imunitu, kortikoidy,…vo všeobecnosti starší ľudia

 Na záver: snažte sa udržať pri zmysloch. Myslite, čítajte, smejte sa, rozprávajte sa. Žite. Dodržujte R-O-R. Ak môžete, podporte tých, ktorých činnosť je obmedzená. Objednate si pizzu vo vašej obci, objednajte si jedlo z reštaurácie. Ak si to môžete dovoliť, nakupujte, pokiaľ je to možné, cez internet. Tí, ktorí ste nezadaní, na fcb používajte foto bez rúška, nikto si nekúpi mačku vo vreci, na diskotéke sa teraz nestretnete, socializovať sa skôr, či neskôr, musíte. Píšte básne, romantické poviedky, nahrávajte videá, hovorte vtipy, vymyslite podcasty, kašlite na politikov, postavte búdky pre vtáčikov,…spolu to dáme

 

 

zdroj:Milan Kulkovsky blog

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com