Aj vy patríte medzi milovníkov mačiek? V tom prípade viete, že sú to naozaj veľkí maznáci a tiež si radi poleňošia. Mačka je však tiež veľmi nezávislé zviera a keď sa rozhodne ísť objavovať svet a číhať na korisť do vysokej trávy, niekedy si namiesto ulovenej myšky donesie iného neplánovaného spoločníka – kliešťa.
Po love sa nám väčšinou prídu mačky chváliť a opäť sa túliť. Neraz môžete v jej kožuchu natrafiť na nemilé prekvapenie. Samozrejme vašej mačke nejaký ten kliešť prekážať nebude. Kliešte ale pre vášho miláčika znamenajú zdravotné riziko, preto vás naučíme spôsob, ako sa takéhoto parazita efektívne zbaviť.
Najvyššie riziko výskytu kliešťov je koncom mája a začiatkom septembra. Ide o parazity, ktoré sa živia krvou. Na svoju obeť sa prisajú celou hlavičkou a nasávaním krvi zväčšujú objem svojho tela. Nebezpečné na kliešťoch je najmä to, že môžu byť infikované rôznymi chorobami.
Najlepšie by bolo pri nájdení kliešťa na tele zvieraťa navštíviť veterinára, avšak to nie je vždy možné. Preto je potrebné postarať sa o odstránenie kliešťa v domácom prostredí tak, aby to bolo efektívne a precízne, čím predídete rizikách nakazenia zvieraťa.
Kliešťa niekedy v srsti vašej mačky nemusíte objaviť hneď. Nezriedka sa stáva, že sa vaša mačka začne na mieste kde má kliešťa škrabať, všimnete si opuch, začne byť menej aktívna, prípadne stráca chuť do jedla. Tieto prejavy nám signalizujú, že niečo nie je v poriadku. V takomto prípade je dobré prehľadať kožuch mačky, aby sme si overili, či opísané príznaky nespôsobuje práve prítomnosť kliešťa.
Po objavení kliešťa na tele zvieraťa je dôležité, aby ste postupovali pomaly a pokojne. Nie je dobré, aby ste konali rýchlo a impulzívne a vystrašili vášho miláčika. Na odstraňovanie kliešťov existujú rôzne špeciálne nástroje, prípadne háčik na kliešte. Kliešťa môžeme vyberať aj obyčajnou pinzetou, ale to len v krajnom prípade. Pinzeta totiž nemusí odstrániť celého kliešťa.
Ak si pre odstraňovanie kliešťov vyberiete háčik, tak ide o najjednoduchší a najdostupnejší spôsob. Háčik jednoducho podsuniete pod telo kliešťa a krúživými pohybmi ho vyberiete. Spomínané trix tick lasso je nástroj, ktorý si môžete vyrobiť aj doma. Stačí ak rozoberiete pero a vložíte doňho prehnutú niť. Vytvorenú slučku už len podložíte pod kliešťa, zatiahnete slučku a krúživými pohybmi kliešťa vyberiete.
Ako sme spomínali vyššie, použiť môžete aj pinzetu, avšak s rizikom zlého odstránenia kliešťa. Kliešťa môžeme v pinzete buď rozpučiť, alebo môže na tele zvieraťa ostať prisatá časť kliešťa. Je preto potrebné postupovať veľmi opatrne. Dôležitým pravidlom pri vyberaní kliešťa, nech si vyberiete akýkoľvek spôsob vyberania je, aby ste používali krúživé pohyby a následne kliešťa potiahli dohora. Určite kliešťa neťahajte z kože násilím a bez toho, aby ste najprv využili spomínané krúživé pohyby.
Ošetriť miesto po kliešťovi môžete antiseptickým prípravkom. Miesto kde mala mačka kliešťa sledujte, či sa neobjaví zápal či hnisanie. Ak sa komplikácie nevyskytnú do pár dní, vaše zviera by malo byť v poriadku.
Okrem pravidelného kontrolovania kožuchu vášho miláčika sa odporúča využívať aj preventívne prostriedky proti kliešťom, ako sú roztoky alebo obojky, ktoré pomáhajú predchádzať zahryznutiu kliešťa do kože.
ZDROJ takprosto.cc