Kedy ste naposledy odopreli dieťaťu radosť? Najvačšie chyby, ktoré robíme pri výchove detí.

V našich končinách je bežná výchova typu- toto môžeš a toto zasa nemôžeš. Deti si často berú príklad od rodičov a bohužiaľ tí im ho málokedy ukážu.

Žijeme v uponáhľanej dobe, a preto rodičia nemajú toľko času na svoje deti. Ale treba sa na chvíľu zastaviť a zamyslieť sa nad sebou a dať na odporúčania psychológov. Predsa len deti si budú brať príklad od vás a keď sú dobrí rodičia, tak určite výchova detí nedopadne zle. Ponúkame 9 postupov byť tými nejlepšími rodičmi!

Neodopierajte radosť:
Rodičia si ani neuvedomujú ako vedia svoju náladu preniesť na deti, tie sú veľmi vnímavé. Ľahko vycítia, keď niečo nie je v poriadku. Problémy a starosti sa automaticky prenášajú na ne. Z toho vychádza, že tí, ktorí sú pokojní rodičia, majú pokojamilovné deti a zas tí, ktorí sú nervózni, budú mať podráždené deti. Preto domácu pohodu a na pohodu vašich potomkov sa oplatí mať dobrú náladu!

Nie vždy musí byť domácnosť tip- top vyupratovaná, doprajte si radšej spánok naviac. Ak sa vám naskytuje pomoc od blízkých, tak ju s radosťou príjmite a zostane vám viac času pre seba. Skúšajte niečo nové, ísť do knižnice, kina, na besiedku, koncert, výstavu, nájsť si nejaké hobby.

Hobby je v dnešnej dobe veľmi dôležité, malé vytrhnutie zo zaužívaného režimu. Vaše deti budú oveľa šťastnejšie a spokojnejšie, keď budú vidieť u vás pokoj a harmóniu. Nebojte sa nechať unášať životom.

Nebojte sa priznať chyby:
Každý z nás robí chyby, či už deti, dôchodci, rodičia. Nikdy sa nebojte priznať vlastnú chybu. Niekedy je to to najťažšie ,ale je to cesta k náprave. Pokiaľ ste dieťaťu vynadali alebo po ňom kričali, ale neskôr ste si vedomý svojej chyby, priznajte sa! Nikdy sa toho nebojte. Predsa sa učíme na svojich chýbach a dieťa bude vidieť, že aj rodič sa môže pomýliť. Pokiaľ bude vo vás vidieť ľudskosť a omylnosť, bude vedieť, že vždy je cesta na nápravu. Zvýši sa vaša dôveryhodnosť a rešpekt.

Nezavádzajte:
Tu je hlavné slovo pravda! Nikdy sa nesnažte dieťa obalamutiť sladkými rečami. Postavte ho pred pravdu, ak s nim pôjdete zúbarovi, povedzte mu, že vŕtanie môže trošku nepríjemne bolieť. Neodchádzajte od detí, ale zostaňte s nimi, nech cítia vašu podporu a bezpečie. Aj malé klamstvá môžu naštrbiť vzájomné vztahy.

Nepoužívajte násilie:
Deti všetko čo vidia, opakujú. Preto ak doma budú vidieť riešenia konfliktov násilím a sami ho na sebe pocítia, tak môžme očakávať , že aj oni bude riešiť problémy touto cestou. Vytvorí sa v nich pocit, že človek starší, vyšší, silnejší bude mať vždy pravdu. Nie je podstatné akou silou položíte na dieťa ruku, vždy si to zapamätá.

Nevydierajte:
Deti by ste mali motivovať,aby sa v nich prebudila túžba po niečom, čo by chceli robiť. Nikdy sa od nich nesnažte dožadovať niečo systémom „ak neurobíš toto, potom nemôžeš zas ono“. Je to akési manipulovanie. Preto sa snažte si nájsť čo najviac času na deti , byť pri nich, nenechať sa vyviesť z miery a posmeliť ich a podnietiť. Vytvoriť im bezpečie a používanie vľúdných slov im len prospeje.

Nedávajte im zlý príklad:
Ak vás dieťa uvidí piť alebo fajčiť , nie je rozumne ho začať poučovať aké je to nebezpečné a škodlivé. Prednáška o tom, že deti to nemôžu lebo sú malé a rodičia áno, lebo sú už dospelí nebude v poriadku.

Nemeňte rozhodnutia:
Pred deťmi majte pevnú a nekompromisnú ruku. Nikdy nevyvracajte svoje rozhodnutia, dodržujte ich, pretože systém „ dnes toto nemôžeš ale zajtra im to povolíte“ nemá žiaden efekt, ba dokonca vám to uberá na rešpekte.

Veci, ktoré nepatria deťom do rúk: nožík, elektrické spotrebiče alebo trávenie času vonku bez rodičov. Všetko sú to veci, ktoré vieme, že sa stanú ich súčasťou ale stále nemajú na to vek. Čo s tým robiť? Schovávať veci? Zakazovať? Pokiaľ zbadáte dieťa behať s drahocennostiami , nemusíte po ňom hneď kričať, nebudú tomu prikladať žiaden význam.

Nezakazujte:
Vždy si rozmyslite, koľko zákazov je potrebných, naozaj potrebných! Deti nemajú rady zákazy, preto ak sa dá, vyhnite sa im alebo zminimalizujte ich.

Nebojte sa rozmaznávania:
Rozmaznávaním sa nemyslí len kupovanie darčekov, ale aj jemný dotyk, pobozkanie, vrúcne objatie, tieto veci mu nemôžu uškodiť a bude cítiť bezpečie a lásku. Predsa len raz sú detmi, treba si to vychutnať na plno.

Vo vzťahu rodič a dieťa je vždy dôležitá komunikácia, preto sa nebojte s deťmi rozprávať o všetkom- starostiach, radostiach alebo len bežných veciach. Opýtať sa, aký bol deň, ako bolo v škole. Nezabúdajte, že rodičia by mali byť zohraní pri výchove , takže mať společné názory na výchovu je dôležité.

zdroj: takprosto.cc

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com