Keď som zistila aký otrasný dopad majú zariadenia na môjho syna, začala som mu ich obmedzovať. Teraz som za to rada.

Dieťa potrebuje zdravý a pokojný spánok. Ale dnešné deti nie sú schopné sa odpútať od počítača a počítačových hier. Týmto sa výrazne znižuje dĺžka spánku a to vedie k jeho narušeniu. Aký môže byť rozvoj, keď vás bolí hlava, ste unavený a úlohy do školy nemôžete dostať do hlavy?!

Možno sa pýtate ako digitálne technológie môžu zmeniť mozog dieťaťa? Po prvé, počet vonkajších podnetov je omedzený z dôvodu monotónej zábavy na internete. Dieťa nedostane potrebné skúsenosti, aby sa mu dostatočne mohlo rozvíjať mozog, ktorý je zodpovedný za empatiu, sebaovládanie, rozhodovanie.

A to, s čím nepracujete, odumiera. Veď človeku, ktorý prestal chodiť sa atrofujú (zmenšia) nohy. Deti  sa nenaučili udržať v sebe informácie, radšej si ich vyhĺadajú na internete. Majú problém s pamäťou. Vôbec ju necvičia.

Myslíte si, že deti sú inteligentnejšie vďaka internetu? Vedeli ste, že dnešné 11- ročné deti sú schopné vyriešiť úlohu, ktorú pred 30 rokmi dokázali vyriešiť 8-9 ročné deti. Vedci tvrdia, že jedným z hlavných dôvodov je to, že žijú vo virtuálnom svete.

„ Obávam sa, že digitálné technológie infantilizujú mozog, podobá sa to mozgu malých detí, ktoré priťahuje bzučanie a svetlo, ktoré nemôžu sústrediť vnímanie a žiť v prítomnom okamihu“, hovorí Susana Grinfild.

Nikdy nie je neskoro

Ešte môžete zachrániť svoje deti. Jednoducho obmedzte dobu používania týcho výdobytkov. Budete sa čudovať , ale Steve Jobs , guru digitálneho priemyslu, to tak spravil. Jeho deti vôbec nepoužívajú iPady a ďalšie výdobytky techniky, ktoré im zakázal počas noci a víkendov.

Chris Anderson, šéfredaktor amerického časopisu „Wired“, jeden zo zakladateľov 3D robotiky, taktiež obmedzil používanie elektroniky u svojich detí. Andersonové pravidlo – žiadne obrazovky a technika v spálni! „ Ja ako nikto iný , vidím nebezpečenstvo nadmerného používania internetu. Sám som sa stretol s týmto problémom a chcem, aby sa mu moje deti vyhli.“

Synovia zakladateľa služby Blogger a Twitter môžu používať smartphony a tablety len 1 hodinu denne a riaditeľ Outcast Agency omedzuje používanie techniky na 30 minút denne. Jeho  najmladšie deti nemajú žiadnu techniku.

A tu je odpoveď na vašu otázku. „ Čo robiť?“ Postarať sa o mladú generáciu. Porozmýšľajte o tom, čo ich čaká v budúcnosti za takých 20-30 rokov ,pokiaľ už teraz strávia pol dňa za obrazovkami svojich špičkových gadgetov.

zdroj: bigstockphoto.com / ezy.cz

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com