Keď som v dome svojho kolegu videl citrónovník, chcel som ho aj ja. Je to veľmi jednoduché!

Citrónovník je nielen praktický, ale aj skvele vyzerá. Môžete si ho kúpiť alebo vypestovať z citrónových kôstok. Odporúčame však druhý spôsob, je lacnejší a celý proces je oveľa zaujímavejšie sledovať! 🙂

Najskôr vyberte jadierka (vyberajte si len bio citróny, ktoré neboli ošetrené chemikáliami). Tým sa zvyšuje pravdepodobnosť, že jadro „pustí“ výhonok. Najlepšia odroda je „Meyer“. Teraz si už len musíte vybrať vhodnú pôdu a kvetináč.

Na začiatok stačí kvetináč, ktorý umožňuje priechod vody, ale nezabudnite, že po čase budete musieť stromček presadiť. Najlepší je hlbší hrniec, ale predovšetkým dostatočne široký!

Najlepšia je pôda s veľkým množstvom rašeliny a perlitu. Vložte ju do hrnca (asi do 3/4 výšky).

Informácie o neskoršej starostlivosti o citrónovník nájdete na nasledujúcej strane.

Nezabudnite na tieto 2 veci!

Po prvé, jadierka musia byť vždy mokré, inak sa kľúč neuvoľní. Odborníci odporúčajú vybrať tie najkrajšie jadierka a… cucať ich, kým nestratia svoju kyslú chuť. Potom ich vložte do pôdy (1,2 – 1,5 cm) a pravidelne ich zalievajte.

Po druhé, hrniec musí byť na svetlom a teplom mieste. Hrniec zakryte ochrannou fóliou s otvormi – čím viac tepla a vlhkosti, tým lepšie! Môžete použiť aj osvetlenú lampu. Po 2-3 týždňoch by ste mali vidieť prvé výsledky. Potom môžeme „pomocníkov“ pomaly odstrániť a rastlinu premiestniť na dostatočne svetlé a teplé miesto.

Keď začnú rásť listy, rastlinu môžete presadiť do väčšieho kvetináča. Nezabudnite na dostatok vody a svetla.

Citrónovník vyzerá úžasne, ale na ovocie si bude musieť počkať až 6 rokov… Niektorí hovoria, že svoje prvé ovocie našli až po 20 rokoch! Oplatí sa trpezlivosť.

Poznáte niekoho, koho by tento článok zaujímal? Zdieľajte ho! 🙂

Vložiť komentár

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com